U ime domaćina skup je otvorio dr Milić Čurović, sa Biotehničkog fakulteta i predsjedavajuća COST akcije Dijana Vuletić, sa Hrvatskog šumarskog instituta, Pored profesora Čurovića, u Upravnom odboru akcije je i dr Velibor Spalević sa Instituta za šumarstvo. Učesnici su angažovani u okviru tri radne grupe (RG1 - Održivo upravljanje šumama, RG2 - Upravljanje prirodnim i šumskim resursima, RG3 - Politika održivog upravljanja šumama).
Pozdravnu riječ dao je g-din Adem Fetić, generalni direktor Direktorata za šumarstvo Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja koji je istakao važnost sastanka u segmentu održivog upravljanja šumama i sve većim izazovima u ovoj oblasti. On je istakao da prepoznaje značaj ovog skupa kao doprinos traganjima ka najoptimalnijem strateškom pristupu koji prvenstveno obezbjeđuje zaštitu šuma, kao jednog od najznačajnijih resursa.
Cilj CAPABAL-a je izgradnja kapaciteta u smislu profesionalnog znanja i vještina, umrežavanje i pristup vrhunskim istraživanjima u području upravljanja šumama i prirodnim resursima, šumarske politike mladih budućih lidera u istraživanjima, politici kao i upravljanju šumama u zemljama Zapadnog Balkana. Na putu prema EU, političke, ekonomske i reforme upravljanja ključne su za usklađivanje sa EU direktivama i pravnim obavezama. Ciljne grupe CAPABAL-a su mladi istraživači, budući politički lideri, kao i menadžeri prirodnim resursima zaposleni u regionalnim institucijama poput šumarskih fakulteta i istraživačkih instituta, ministarstava koji se bave šumarstvom i zaštitom prirode, kompanije i nevladine organizacije u ovoj oblasti.
Aktivnosti u sklopu CAPABAL-a uključuju sastanke u svrhu međusobne razmjene znanja, kratkoročne naučne posjete (short term scientific missions - STSM) i trening škole koje će omogućiti poboljšanje upravljanja, političke i ekonomske reforme u zemljama Zapadnog Balkana. Umrežavanje mladih budućih lidera u regionu pruža mogućnost za komunikaciju između nauke, donosioca odluka i prakse. Važan cilj ove COST akcije je razvijanje smjernica za upravljanje šumama u regionu kao i izrada regionalne istraživačke strategije.
Pored sastanaka Upravnog odbora i radnih grupa akcije, u okviru COST akcije TN1401 CAPABAL do sada su održane tri trening škole za mlade istraživače i doktorante i organizovano šest kratkoročnih naučnih posjeta laboratorijama za mlade istraživače.
COST ne finansira direktno istraživanja, već je budžet COST programa usmjeren na troškove podrške saradnje različitih institucija u jednoj COST akciji (projektu), kao što su troškovi organizacije radionica, ljetnjih trening škola, kratkoročnih naučnih posjeta i dr. Jačanje međunarodne naučne saradnje, kreiranje novih istraživačkih mreža, visoka reputacija COST programa, ali i kooperativna atmosfera u samim COST akcijama i njihova otvorenost, prije svega za mlade istraživače, ključne su karakteristike ovog programa.