u Izvještaju dostavljenom Portalu Analitika, piše da je broj zaposlenih u Upravi na kraju izvještajne godine bio je 310, od kojih su 262 inspektora, uključujući i glavne inspektore.
“Od ukupnog broja zaposlenih inspektora, 113 (od čega je 20 glavnih inspektora) je sa mjestom rada u Podgorici, dok su ostali raspoređeni u drugim gradovima: Nikšić (22), Bijelo Polje (21), Bar (16), Pljevlja (13), Herceg Novi (12), Berane (11), Budva (9), Tivat (9), Rožaje (10), Ulcinj (7), Plav (4), Kotor (5), Mojkovac (3), Cetinje (3), Kolašin (1), Žabljak (2), Danilovgrad (1). U izvještajnoj godini, pored 9 inspektora i jednog namještenika - preuzetih u okviru druge faze reforme inspekcijskog sistema - zaposleno je 19 inspektora, kao i 2 samostalna savjetnika i 2 revizora. Upravu je u izvještajnoj godini napustilo 9 inspektora (1 - sporazumni raskid, 8 – prirodni odliv). Broj upražnjenih mjesta za inspektore je 45”, konstatuje se u dokumentu.
U izvještajnoj godini realizovana je druga faza reforme inspekcijskog sistema, koja se odnosi na obavezu Uprave da od 1. januara 2015. godine preuzme poslove koji se odnose na inspekcijski nadzor u oblasti prosvjete, sporta, zaštite kulturnih dobara, kulturne baštine i arhivske djelatnosti, tako da se u okviru Uprave našlo još pet inspekcija: Prosvjetna inspekcija, Inspekcija za sport, Inspekcija za arhivsku djelatnost, Inspekcija za kulturna dobra i Inspekcija za kulturnu baštinu.
“Shodno tome, došlo je do promjene u organizacionoj strukturi Uprave, pa su se njene nadležnosti ostvarivale u okviru sedam organizacionih cjelina: pet sektora (od kojih se u okviru četiri nalaze 32 inspekcije), dva odjeljenja i jedne službe. Takođe, u izvještajnoj godini otpočela je sa radom i Inspekcija za socijalnu i dječju zaštitu i Odjeljenje za unutrašnju reviziju”, navodi se u Izvještaju.
Dosadašnje iskustvo u ostvarivanju nadležnosti inspekcija i obaveza usklađivanja procedura sa standardima EU, posebno u pojedinim oblastima nadzora, nužno upućuju na potrebu daljeg jačanja inspekcijskog kadra, kao i kadra koji mu pruža logističku podršku.
“ U vezi sa navedenim, Uprava je pripremila prilog predlogu Programa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji (2016-2018) koji se odnosi na potrebu jačanja inspektorskog kadra Uprave. Naime, polazeći od novih nadležnosti inspekcija Uprave uspostavljenih harmonizovanim zakonodavstvom, zadatih mjerila (početnih i završnih), godišnjih izvještaja EK o napretku, pregovaračkih pozicija i drugih osnova za pripremu Programa pristupanja, Uprava je ukazala na horizontalnu ulogu koju ima u nadzoru nad sprovođenjem zakona i drugih propisa koji pripadaju pregovaračkim poglavljima”, zaključuje se u dokumentu.
P.Z.