Društvo

Radiće se psiho-test za crnogorske visokoškolce: Poslodavci žele određeni tip ličnosti

Ministarstvo rada i socijalnog staranja pokrenulo je inicijativu za sprovođenje evaluacije ličnosti visokoškolaca koji su prošli kroz Program stručnog osposobljavanja lica sa stečenim visokim obrazovanjem. Cilj i rezultat pomenutog testiranja je dobijanje pregleda ključnih vještina neophodnih za dobijanje posla na crnogorskom tržištu rada.
Radiće se psiho-test za crnogorske visokoškolce: Poslodavci žele određeni tip ličnosti
Portal AnalitikaIzvor

U kontekstu Programa stručnog osposobljavanja lica sa stečenim obrazovanjem, testiranje ima značajnu ulogu u evaluaciji vještina koje posjeduju korisnici ovog programa.

“Naime, test bi bio sproveden među korisnicima koji su stekli zaposlenje nakon završetka Programa i onima koji nisu. Samim tim, cilj bi bio dobijanje pregleda vještina koje su doprinijele zapošljavanju prve grupe korisnika i snažnog pokazatelja vještina koje treba razvijati u narednom periodu kako bi se visokoškolcima olakšao prelazak na tržište rada”, piše u informaciji ovog vladinog resora.

Takođe, predviđeno je i istraživanje o vrijednostima kod poslodavaca kod kojih su korisnici bili na Programu. Ovaj program bi sprovela Kancelarija Ujedinjenih nacija program za razvoj u Crnoj Gori (UNDP) uz finansijku kontribuciju projektu.

“Na taj način, dobiće se pregled vještina koje su doprinijele prvoj grupi korisnika da dobiju zaposlenje nakon završetka Programa, i koje su bile ključna prevaga u uspješnoj tranziciji do zaposlenja. Predviđeno je da u testiranju učestvuje oko 100 lica koja su prošla kroz Program stručnog osposobljavanja i stekla zaposlenje kao i 50 lica koja nakon završenog osposobljavanja nisu dobila posao Predviđeno je istraživanje o vrijednostima kod poslodavaca kod kojih su korisnici bili na Programu Planirano je da istraživanje bude finalizovano u II kvartalu 2016. godine Rezultati istraživanja: izrada izvještaja koji sadrži detaljnu analizu profila vještina ispitanih korisnika i preporuke u pogledu razvoja onih vještina koje su doprinijele zapošljavanju nakon završetka Programa Za potrebe praćenja sprovođenja aktivnosti u okviru projekta/istraživanja, Ministarstvo rada i socijalnog staranja će formirati koordinacioni tim u saradnji sa UNDP. Procjena je da su troškovi istrazivanja na nivou od 25 hiljada eura. Ministarstvo rada i socijalnog staranja je za ove namjene opredijelilo 15 hiljada eura, dok se nedostajuća sredstva u iznosu od 10 hiljada mogu obezbjediti kroz program koji sprovodi Kancelarija Ujedinjenih nacija programa za razvoj u Crnoj Gori (UNDP). Cjelokupnu implementaciju projekta bi sproveo UNDP kroz modalitet zajedničkog finansiranja”, zaključuje se u izvještaju.

P.Z.

Portal Analitika