Abiznis

KOVAČEVIĆ: Nema profita za državu ako se oporezuje dobit koncesionara

Vlada je trebalo znatno da smanji period za istraživanje ugljovodonika i da ne oporezuje neto dobit koju ostvare koncesionari od proizvodnje nafte i gasa, već da povećaju koncesionu naknadu, izjavio je za Dan ekspert za istraživanje nafte i gasa Veselin Kovačević.
KOVAČEVIĆ: Nema profita za državu ako se oporezuje dobit koncesionara
Portal AnalitikaIzvor

- Ugovorom je predviđen period za istraživanje od četiri plus tri godine. Za površinu od 1.200 kvadratnih kilometara, to je izuzetno dug period. U obaveznom radnom programu uopšte nijesu definisane podfaze, zatim koliko vremena će trajati radovi za ZD seizmiku, snimanje na terenu, obrada snimljenih podataka i na kraju interpretacija. Svjetski standard za ovu vrstu i obim radova je maksimum dvije godine - istakao je Kovačević.

Prema njegovim riječima, radni program je koncipiran kao da se u prethodnom periodu na ovom području ništa nije radilo, a urađeno je, kako je naveo, mnogo, čak su i neki objekti potpuno spremni za istražno bušenje odmah.

- Ovakav radni program, istraživanje u Crnoj Gori vraća na početak. "Jugopetrol" je sa svojim partnerima na dijelu bloka Ulcinj realizovao najsavremenija istraživanja i dobio fantastične rezultate, što su potvrdile sve kompanije koje su posjetile data rum. Sve ovo povećava kapitalne troškove koji se moraju vratiti koncesionarima (konzorcijumu Eni i Novatek), a to znači manji neto profit, a time i manji prihod državi - rekao je Kovačević.

Komentarišući prijedloge ugovora za istraživanje i proizvodnju nafte i gasa, kao i ugovore o zajedničkim operacijama i računovodstvu, kazao je da se radi o tipičnom norveškom modelu, sa malim izmjenama i prilagođavanjima specifičnostima zemlji koncedentu.

- Svim predmetnim ugovorima trebalo je da prethodi, na bazi očekivanih godišnjih proizvodnih kvota i predviđene cijene za naftu i gas, studija procjene ekonomske dobiti za državu, za svaku godinu posebno, kao i za čitav period trajanja koncesije. Hrvatska je uradila ovakvu studiju na sličnoj fiskalnoj formuli kao u Crnoj Gori. Rezultati su bili poražavajući, veoma mali prihodi za državu, što je jedan od razloga stavljanja moratorija na ove aktivnosti. Kategorija neto profit kao glavni izvor prihoda za državu veoma je opasna, jer je njeno određivanje i održavanje na solidnom nivou veoma teško. Posebno ako se uzmu u obzir velika kapitalna ulaganja, naročito u fazu razrade i privođenja polja eksploataciji. Zbog prirode, rasporeda, veličine, dubine, potencijalnih gasnih i naftnih nalazišta, ova faza će biti enormno skupa, čime će kapitalna ulaganja biti velika - zaključio je Kovačević.

Izvor: CdM

Portal Analitika