
Socijalistička narodna partija je, očigledno, odlučila da bude dio Vlade izbornog povjerenja i kao najjači poslanički klub, među pet opozicionih partija, koje vode dijalog sa predstavnicima vlasti, ima velika očekivanja. Na drugoj strani je Pozitivna koja takođe očekuje dio vlasti iz portfelja opozicije. I to se podrazumijeva.
Podrazumijeva se zato što je upravo Pozitivna, planom o formiranju vlade izbornog povjerenja, kojim je tražila četiri resora u Vladi Mila Đukanovića, otvorila vrata Vlade kompletnoj opoziciji.
Izvor Dnevnih novina iz Pozitivne, koji je želio da ostane anoniman, kaže da se o učešću ove partije u Vladi ne diskutuje, ne promišlja i ne razgovara, jer je to nešto što se podrazumijeva.
"Pozitivna je krenula sa misijom o ulasku u fer izborni proces. Ni tada, a ni sada, nijesmo bili za tuču oko funkcija, na koju se, izgleda, neki u opoziciji spremni. Mi želimo da se naš plan ostvari, jer je to dobro za Crnu Goru, za građane i za demokratiju", kaže ovaj visoki funkcioner Pozitivne.
U ovoj partiji tvrde da ne razmišljaju o kvotama i mirno i spokojno čekaju formiranje vlade.
"Ništa od Sporazuma ne bi bilo da nije bilo Pozitivne, i zato se naše učešće u Vladi podrazumijeva", kaže izvor DN.
Zato treba očekivati da za mjesto potpredsjednika Vlade, bez obzira na želje Ranka Krivokapića, konkuriše kadar iz samo dvije partije Pozitivne i SNP-a.
Sada se postavlja pitanje ko u Crnoj Gori odlučuje ko je vlast a ko opozicija? U više navrata smo čuli tvrdnje iz opozicionog četverca SDP, URA, SNP i Demos, da su oni opozicija, uz sugestiju da je Pozitivna, podržavajući Vladu ušla u vlast.
Da li je to baš tako? Samoproglašeni kormilar ovog četverca, koji bi iz vlasti da uđe u vlast, previđa, sasvim namjerno, značajne činjenice, kao što je ona da je on, još uvijek vlast, a Pozitivna opozicija.
Prema nekim procjenama, na desetine funkcionera SDP su još na važnim funkcijama u Crnoj Gori, koje su dio koalicionog sporazuma o formiranju vlasti. Na kraju i sam lider ove partije Ranko Krivokapić je, iako nije podržao Vladu, predsjednik Skupštine, a to mjesto pripada vladajućim partijama. Za razliku od ove partije Pozitivna u vlasti učestvuje sa nula odsto.
Sasvim je sigurno da nikakvog povratka neće biti i da će uskoro biti potpisan Sporazum o stvaranju uslova za slobodne i fer izbore, ali učešće sadašnjih opozicionih partija u Vladi još nije definisano. To će biti, očigledno, veliki problem koji, ovoga puta, nije moguće prebaciti na Demokratsku partiju socijalista. Đukanović je saopštio šta nudi, a stalna odugovlačenja samo potvrđuju činjenicu da do njega dolazi zbog nesigurnosti opozicionih partija. Na kraju, i sam termin opozicione uskoro će prestati da važi. Ko je u Vladi taj je i u vlasti, i ima svu odgovornost koju vlast sa sobom nosi. Valjda je to jasno svima.
Dnevne novine