Abiznis

Oštra polemika na Međunarodnoj konferenciji o zaštiti ulcinjske Solane

Oštra polemika obilježila je Međunarodnu konferenciju o zaštiti ulcinjske Solane, koja je počela danas u Podgorici. Dok iz resornog ministarstva jasno poručuju da se prvo mora razmišljati o održivosti, pa tek onda o zaštiti Solane, iz NVO sektora upozoravaju da je takav pristup pogrešan.
Oštra polemika na Međunarodnoj konferenciji o zaštiti ulcinjske Solane
Portal AnalitikaIzvor

Tempom, kojim se rješavanja pitanje Solane nijesu zadovoljni ni ambasadori najuticajnih zemalja. 

Ministar održivog razvoja i turizma Branimir Gvozdenović izričit je bez proizvodnje soli nema održivosti vještačkog ekositema kakav je Solana. Zašto se tako bitna stvar baca u drugi plan, ministru nije jasno. 

«Ministarstvo je u finalnoj fazi izrade projektnog zadatka, koji će definisati sve potrebne elemente, koji su potrebni za finalizaciju studije zaštite, projektni zadatak će ovih dana biti dostavljen EK na razmatranje i siguran sam da ćemo sa Ministarstvom ekonomije definisati sve uslove za dobijanje koncesija za proizvodnju soli»najavio je Gvozdenović. 

IZ NVO, pak inistiraju da se prvo zaštiti Solana, pa da se tek onda govori o njenoj održivosti.

Aleksandar Perović iz Centar za zaštitu i proučavanje ptica od ministra Gvozdenovića traži objašnjenje:

«Zašto mininistarstvo nije dalo  Ulcinju saglasnost na studiju, koja je potrebna da bi se ona stavila na glasanje u lokalnom parlamentu, zašto se ministarstvo nije oglašavalo tokom javnih rasprava, nego sada sa naknadnom pameću daje zaključke i komentare».

Niko nema pravo, poručuje ministar da na temu Solane prigovori bilo šta Vladi.  Ministar je odbacio tvrdnje o opstrukciji i odugovlačenju, kao i one o bilo kakvoj gradnji na tom prostoru.  

Državna sekretarka u Ministarstvu održivog razvoja Daliborka Pejović poručuje da se nijednim pitanjem nijesu intezivnije bavili kao Solanom. 

U zajedničkom interesu svih je da Solana postane uspješan primjer ekonomske proizvodnje i zaštite životne sredine,smatra šef delegacije EU u Crnoj Gori Mitja Drobnič. Zbog toga je važno poručuje da Vlada bude svjesna svoje odgovornosti. 

«Primjećujmo značajna kašnjenja, kada su posrijedi zaključci koji su, usvojeni  za Solanu prošle godine. Zato apelujemo na sve strane da se dogovore o rokovima za efikasnu zaštitu Solane».

I američka ambasadorka u Crnoj Gori Margaret  Uehara upozorila je da je Solana odgovornost svih. 

Njemačka ambasadorka u Crnoj Gori Gudrun Štajnaker  priznaje da je očekivala da nadležni urade mnogo više kako  bi Solana bila zaštićena:

«Nijesmo zadovoljni angažovanjem, prošle godine data su obećanja članovima EP, ali nijesu ispunjena, nemamo objašnjenje za to», kazala je Štajnaker. 

Konferencija o zaštiti ulcinjske Solane biće nastavljena i sjutra. 

AntenaM

Portal Analitika