
Iz tužilaštva nijesu prezentovali više podataka o istragama koje su vođene, kao ni o licima koja su bila predmet provjera. Ovaj podatak djeluje zabrinjavajuće ako se ima u obzir da se kod istog tužilaštva vodi više istraga za višemilionske malverzacije u Budvi, koje bi morale biti predmet provjera kada je u pitanju krivično djelo pranje novca.
Funkcioner DF-a Nebojša Medojević kaže da se pranje novca u Crnoj Gori u organizaciji režima odvija neprekidno od početka 90-ih kao posljedica ekspanzije aktivnosti na sivom tržištu.
– Od sticanja nezavisnosti i uključenja Crne Gore u međunarodni platni promet naglo je došlo do priliva gotovine i pranja novca preko ulaganja u nekretnine i fiktivnih kredita sa kolateralima u gotovini, što je od naše zemlje napravilo pravi raj za pranje novca stečenog korupcijom i kriminalom. Režim je godinama izbjegavao da na jedan organizovan, sistematski način razvija institucionalnu infrastrukturu za kontrolu, nadzor, otkrivanje i procesuiranje počinilaca ovih teških krivičnih djela. Crna Gora nema adekvatno obučene finansijske forenzičare, kao ni integrisane informacione sisteme i državnu kontrolu platnog prometa, pa se tokovi novca teško otkrivaju. Neophodno je osnovati specijalizovanu agenciju za istrage, koja bi imala neophodne kadrovske, tehničke i materijalne resurse i široka ovlašćenja u istragama, kao i izgraditi jedan integrisani informacioni sistem koji bi pratio tokove novca i praktično automatski izolovao sumnjive transakcije u skladu sa preporukama i standardima međunarodnih organizacija koji dosta detaljno regulišu ovu oblast – rekao je Medojević.
On smatra da ni policija, ni tužilaštvo, ni Centralna banka nemaju političku volju da istražuju pranje novca, ali nemaju ni kadrovske ni tehničke resurse za to.
– Sve to dovodi do situacije da je Crna Gora danas de fakto ofšor raj za pranje novca, iako zakoni govore drugačije. Zakone nema ko da primjenjuje i ogromne količine prljavog novca stečenog švercom droge, oružja, cigareta, ljudi peru se preko crnogorskih komercijalnih banaka, uglavnom kroz forme fiktivnih kredita i poslovanja sa ofšor firmama sa poznatih svjetskih destinacija. Vlada DF-a će odmah prekinuti ovu praksu, izgraditi neophodne resurse za ozbiljne istrage i pokrenuti sveobuhvatnu policijsko-tužilačku akciju na čišćenju naših bilansa od prljavog novca, ali i otkrivanjem milijardi eura koje su crnogorski vlastodršci i njihovi tajkuni iznijeli iz zemlje i deponovali širom svijeta na ofšor računima. Afera panamskih papira pokazuje da tragovi novca ostaju i, kada postoji čvrsta politička volja i riješenost, moguće je ući u trag novca opljačkanog od države i naroda u proteklih 27 godina – smatra Medojević.
Izvor: Dan