Društvo

DESANKA LOPIČIĆ: Za dvije godine Ustavni sud osporio 90 zakona

U procesu dalje izgradnje države Crne Gore kao nezavisne, demokratske i države socijalne pravde, Ustavni sud ima izuzetno značajnu i odgovornu ulogu da svojim odlukama obezbijedi da se u domaći pravni poredak ugrade evropske vrijednosti i evropski standardi. To ukazuje na svu složenost djelovanja Ustavnog suda, ali i na nužnost stalnog jačanja njegove nezavisne pozicije, ocijenila je u intervjuu za Pobjedu predsjednica Ustavnog suda Crne Gore Desanka Lopičić.
DESANKA LOPIČIĆ: Za dvije godine Ustavni sud osporio 90 zakona
Portal AnalitikaIzvor

POBJEDA: Povodom decenije obnove nezavisnosti, kakva je ocjena skoro 10-godišnjice primjene Ustava, kao i Zakona o Ustavnom sudu. Šta je obilježilo taj period i koliko je naš Ustav u skladu sa standardima pravde u Evropi?

LOPIČIĆ: Decenija nezavisnosti korespondira sa periodom i razvojem crnogorske držav e , koji je obilježen procesima unutrašnje demokratizacije društva i reformskog prilagođavanja cjelokupnog sistema radi izvršavanja međunarodnih obaveza preuzetih ratifikovanim međunarodnim ugovorima i procesom pristupanja EU. Projekciju društva utemeljenog na vladavini prava i zaštiti ljudskih prava i sloboda Crna Gora je ugradila u vlastiti Ustav. Ustavne odredbe o Ustavnom sudu formulisane su na način da se ta institucija od ostalih razlikuje po tome što je oblikovana kao snažno odbrambeno sredstvo protiv svih povreda Ustava. Prema Ustavu, Ustavni sud je samostalan i nezavisan državni organ koji štiti ne samo ustavnost i zakonitost, već i ljudska prava i slobode. Ustavnosudska funkcija je dodatno afirmisana usvajanjem Amandmana na Ustav 2013. godine i novog Zakona o Ustavnom sudu 2015. godine. Najveću novinu u pogledu osavremenjavanja uloge i nadležnosti Ustavnog suda donijele su upravo odredbe Amandmana na Ustav i Zakona o Ustavnom sudu, kojima je utvrđena neposredna zaštita prava i osnovnih sloboda putem ustavne žalbe. Ta funkcija je promijenila karakter Ustavnog suda, praveći istovremeno jasnu prekretnicu u njegovom razvoju. Ustavni sud je dobio specifičnu nadležnost koja se često naziva „jurisdikcija slobode“, što je u skladu sa standardima i zahtjevima modernog konstitucionalizma.

Opširnije u Pobjedi...

Portal Analitika