CEDIS

EPCG: Distrubucija će funkcionisati kao zasebno preduzeće

Funkcionalna cjelina (FC) Distribucija trebalo bi da od 1. maja funkcioniše kao zasebno društvo sa ograničenom odgovornošću pod imenom Crnogorski elektrodistributivni sistem (CEDIS), nakon što odluku o njenom osnivanju verifikuje vanredna Skupština akcionara Elektroprivrede (EPCG).
EPCG: Distrubucija će funkcionisati kao zasebno preduzeće
Portal AnalitikaIzvor

Izvršni rukovodilac FC Distribucija Zoran Đukanović kazao je da CEDIS ima sve preduslove da bude uspješna kompanija, što će umnogome zavisiti od odnosa svih radnika i predstavnika menadžmenta, prema povjerenim obavezama i radnim zadacima.

Odbor direktora EPCG je 17. marta utvrdio predlog Odluke o osnivanju CEDIS-a, koju bi 27. aprila trebalo da usvoji i verifikuje vanredna Skupština akcionara EPCG.

“U toku su aktivnosti na odvajanju koje su pravne, ekonomske i tehničke prirode. Uz sve to, stvaraju se uslovi da Operator distributivnog sistema, počev od kraja aprila, svoju funkciju obavlja u punom kapacitetu i u skladu sa evropskim direktivama. To je i bio glavni razlog za odvajanje, definisan Zakonom o energetici”, rekao je Đukanović listu Elektroprivreda.

On je naveo da je veći dio pretpostavki već stvoren, ali će jedan dio nastajati i u samom procesu formiranja novog društva. Naime, određene uloge prenijeće matična kompanija na novoformirano društvo. S obzirom na to da se formira nezavisno preduzeće, nova kompanija će, u punom kapacitetu, imati i upravljačku funkciju.

“Na taj način će se glavni zahtjev operatora distributivnog sistema ispoštovati, odnosno, sve odluke u vezi sa distributivnim sistemom donosiće se u CEDIS-u”, objasnio je Đukanović.

Novo društvo, kako je dodao, ostaje u vlasništvu EPCG, njegov osnivač je Odbor direktora Elektroprivrede.

“Mi nećemo imati Skupštinu akcionara, ali ćemo donositi najveći dio odluka. Nabavke se vraćaju Distribuciji, a još se razgovara oko IT-a. Vidjećemo šta je najpraktičnije, ne mora se odvajati po svaku cijenu nešto što je, po prirodi stvari, efikasnije da ostane zajedno. U svakom slučaju, mi smo zaokružili Distribuciju”, rekao je Đukanović.

Sve važne odluke i sve što podrazumijeva ovlašćenje direktora EPCG, biće u domenu ovlašćenja direktora Distribucije.

Formiraće se Odbor direktora od pet članova koji će se baviti isključivo Distribucijom, menadžment će se baviti isključivo Distribucijom. Firma će dobiti mnogo na organizaciji i efikasnosti, jer se neće gubiti vrijeme na nepotrebnu administraciju.

Đukanović je, govoreći o prioritetima u radu nove kompanije, kazao da sam proces razdvajanja pada u nezgodno vrijeme, paralelno sa stupanjem na snagu novog Zakona o energetici.

“To će, vjerovatno, biti i vrijeme pojavljivanja novih snabdjevača na crnogorskom tržištu, tako da treba raditi paralelno na mnogim poljima kako bi kompanija stala na noge, a ispunila svoju osnovnu funkciju. S jedne strane, prioriteti će biti uspostavljanje svih funkcija nove kompanije, a sa druge, usvajanje akata po novom Zakonu o energetici koji će omogućiti rad novog operatora distributivnog sistema”, naveo je Đukanović.

Prema njegovim riječima, za sve to vrijeme ne smiju da zastanu sa aktivnostima u osnovnoj djelatnosti kompanije, što podrazumijeva unaprijeđenje i održavanje distributivnog sistema kako bi uspjeli da odgovore povećanim zahtjevima u pogledu podizanja kvaliteta isporuke električne energije. Tu je i stalni posao Operatora distributivnog sistema, borba protiv krađe električne energije u sistemu, kao i aktivnosti na smanjenju gubitaka u distributivnoj mreži.

“Formiranje novog preduzeća i reorganizacija kompanije neće imati neki poseban uticaj na status zaposlenih. Kompanija nastavlja da poštuje trenutno važeći Kolektivni ugovor EPCG, do potpisivanja novog", rekao je Đukanović.

U procesu same transformacije definisaće se, kako je objasnio, odnosi sa sindikalnom organizacijom, uz moguće formiranje sindikata Distribucije, o čemu će se izjasniti ta organizacija. Ne treba zaboraviti da se, u svakom slučaju, svi procesi, započeti u kompaniji u pogledu racionalizacije nastavljaju kao i do sada.

Kroz te buduće aktivnosti definisaće se i potrebe za novom radnom snagom i eventualni viškovi, ukoliko se pojave. Suština je da sam taj proces na to ne utiče, jer nastavljaju da rade operativni dio posla kao i do sada.

“Logično, od potreba na terenu, zavisiće i broj radnika. Sama transformacija neće donijeti promjenu njihovog statusa. Odluke će se donositi ovdje, gdje vlada puno razumijevanje distributivnih problema, što će ubrzati napredovanje firme”, rekao je Đukanović.

Prema njegovim riječima, Distribucija je do sada 'gubila', ne zato što je Elektroprivreda bila negativna prema njoj, nego zato što je EPCG sama po sebi jedan glomazan sistem koji nije mogao da centralizuje Distribuciju i pospiješi njeno funkcionisanje.

On je kazao i da očekuju pojavu novih snabdjevača na crnogorskom tržištu, međutim, formiranje preduzeća operatora distributivnog sistema nije isključivi razlog za to. Naime, nakon posljednjeg pada cijena električne energije na tržištu može doći do pojave novih snabdjevača koji će biti u stanju da uđu u utakmicu sa EPCG.

Đukanović je ocijenio da CEDIS, kao nezavisni operator distributivnog sistema, ima sve preduslove da bude uspješna kompanija, počev od naredne godine, jer je ova godina prelazna.

“Kvalitet njenog poslovanja će umnogome zavisiti od našeg ukupnog odnosa, to jest odnosa svih radnika i menadžmenta prema obavezama i radnim zadacima koji su nam povjereni. Postoji značajan broj problema sa kojima se moramo suočiti, a koji se mogu uspješno riješiti”, ocijenio je Đukanović.

Na poslovanje te kompanije, kao na regulisanu djelatnost, snažan uticaj imaju tarife koje odredi Regulatorna agencija za energetiku (RAE).

“I pored toga, uz sve što smo rekli, ima prostora da Distribucija bude vrlo perspektivna kompanija”, zaključio je Đukanović.

(Mina biznis)

Portal Analitika