Društvo

Za poglavlje 27 trećina BDP-a

Poglavlje 27 - Zaštita životne sredine koštaće Crnu Goru trećinu budžeta. Naime, da bi dostigli standard Evropske unije u toj oblasti trebaće nam milijardu i po eura.
Za poglavlje 27 trećina BDP-a
Portal AnalitikaIzvor

Vlada bi u junu trebalo da usvoji Nacionalnu strategiju aproksimacije kojom se definišu ciljevi, ali i uočavaju nedostaci Crne Gore u najkompleksnijem poglavlju.

Za dva dana se završava javna rasprava o Nacionalnoj strategiji aproksimacije koja daje preciznu analizu pravnog, institucionalnog, finansijskog i ekonomskog okvira za Poglavlje 27– Zaštita životne sredine, prenosi Antena M.

Šefica Radne grupe Ivana Vojinović najavljuje da bi Vlada u junu trebalo da usvoji taj dokument koji će biti platforma za pregovore u poglavlje 27. Strategijom su, navodi Vojinović, identifikovani ciljevi koje Crna Gora mora da ostvari kad je posrijedi zaštita životne sredine ali je i jasno ukazano na nedostatke.

"Strategija se sastoji od sveobuhvatnog Akcionog plana koji precizira da Crna Gora od 2016. do 2020. mora da preduzme 190 novih mjera u oblasti harmonizacije zakonodavstva sa evropskom pravnom tekovinom. Čeka nas intenzivna normativna aktivnost u vidu izrade novih zakona, uklađivanja postojećih propisa. Definisano je i 105 mjera i aktivnosti u dijelu implementacije", kaže Vojinović.

Poglavlje 27 po mnogima je najteže, najkompleksnije. Definitvno je najskuplje. Vojinović ističe da bi, prema preliminarnim ocjena i procjenama, Poglavlje 27 Crnu Goru trebalo bi da "košta" milijardu i po eura, odnosno trećinu budžeta.

Većina sredstava, 800 miliona, odnosno 60 odsto biće uloženo u podoblast vode, 370 miliona u upravljanje otpadom, da bi poboljšali kvalitet vazduha trebaće nam 130 miliona. Mahom nam je, napominje Vojinović, potrebna nova infrastruktura.

Kad je posrijedi poglavlje 27, država ima pomoć NVO sektora. Ubuduće, djelovaće i kroz Koaliciju nevladinih organizacija za praćenje pregovora u Poglavlju 27. Jelena Marojević Galić iz Green Home-a kaže da je zadatak koalicije, koju čini 15 nevladinih organizacija, da priprema izvještaje, komentare i sugestije u procesu pregovora.

"Našu inicijativu treba shvatiti kao ispruženu ruku civilnog sektora koja će doprinijeti unaprijeđenju pregovaračkog procesa ali i pomoći da se neke greške izbjegnu kako bi put pridruživanja EU bio kraći", poručuje Marojević Galić.

Vojinović pozdravlja inicijativu. Naglašava da su Vlada i NVO do sada sarađivali kao partneri, nada se tome i u budućnosti. Inicijativu nevladinih organizacija podržava i MVPEI i Delegacija EU. 

(rtcg.me)

Portal Analitika