On je demantovao, kako je rekao, medijske spekulacije da zdravstvenom sistemu prijeti kolaps, odnosno totalni poremećaj u snabdjevenosti medicinskim sredstvima.
"Priče koje se plasiraju javnosti da je crnogorski zdravstveni sistem pred kolapsom apsolutno su netačne i neutemeljene. One se, nažalost, 'serviraju' iz javnog zdravstvenog sistema, s namjerom da se izazove nesigurnost i panika među građanima", poručuje prvi čovjek zdravstvenog sistema.
Onaj ko plasira ovakve informacije, za koje nema osnova, moraće, kaže ministar, "i to sigurno snositi odgovornost".
"Podsjetiću da je haos i kolaps bio najavljen i kada su raskinuti ugovori sa privatnim apotekama, pa se nije desilo ništa od najavljivanog, a snabdjevenost ljekovima je i sada uredna. Zbog dobre organizacije i načina rada Montefarma, državne apotekarske ustanove koja je osnovana da bi obavljala taj posao, nema nikakvih problema u snabdijevanju i ne očekuju se nikakve nestašice. Tako da se ni ovoga puta neće ništa desiti, jer zdravstveni sistem dobro funkcioniše. Kao i svaki drugi sistem, ima svoje kvalitete, ali i probleme", priznaje Šegrt.
Ministarstvo zdravlja je nakon detaljnih analiza prepoznalo probleme, a to su neracionalna potrošnja, neadekvatna organizacija rada i nesistematski pristup permanentnoj edukaciji.
“Sve planirane aktivnosti biće realizovane u skladu sa našim strateškim dokumentom Strukturne reforme u zdravstvenom sistemu sa Akcionim planom za njihovu realizaciju 2015-2017. godine, u kojem su prepoznati problemi i definisana dinamika i aktivnosti koje treba da, kao rezultat, obezbijede bolje funkcionisanje zdravstvenog sistema i kvalitetnije pružanje zdravstvene zaštite. Sve mjere predviđene strukturnim reformama počele su da se sprovode, ali efekti njihove primjene ne mogu se svi odmah manifestovati, jer će se njihovom realizacijom obezbijediti dugoročni benefiti, koji će vremenom biti potpuno vidljiviji", objašnjava Šegrt.
Podsjeća i na druge pozitivne pokazatelje unapređenja pružanja zdravstvenih usluga.
“Smanjene su liste čekanja na specijalističke preglede i operativne zahvate u Kliničkom centru, dok u opštim bolnicama uopšte nema listi čekanja, a znatno je smanjen i broj pacijenata koji se upućuje na liječenje u centre van Crne Gore i obezbjeđuju im se usluge u zemlji na istom nivou kao u najsavremenijim zdravstvenim centrima", kazao je on. Budući da je najveći dio problema u proteklom periodu proistekao iz nedovoljne edukovanosti ljekara u cjelokupnom sistemu, Ministarstvo zdravlja je uradilo jedinstveni Plan kontinuirane medicinske edukacije za sve nivoe zdravstvene zaštite.
“Prvi put su budžetom opredijeljena sredstva od 800.000 eura, kao posebna stavka, kojim će se finansirati Plan stručnog usavršavanja i prvi put edukacija neće biti lično opredjeljenje, nego obaveza svakog zaposlenog u zdravstvenom sistemu. Podsjetiću da je haos i kolaps bio najavljen i kada su raskinuti ugovori sa privatnim apotekama, pa se nije desilo ništa od najavljivanog, a snabdjevenost ljekovima je i sada uredna. Zbog dobre organizacije i načina rada Montefarma, državne apotekarske ustanove koja je osnovana da bi obavljala taj posao, nema nikakvih problema u snabdijevanju i ne očekuju se nikakve nestašice. Tako da se ni ovoga puta neće ništa desiti, jer zdravstveni sistem dobro funkcioniše. Kao i svaki drugi sistem, ima svoje kvalitete, ali i probleme", rekao je Šegrt.
Izvor: Cdm/Dnevne novine