Abiznis

OKRUGLI STO: Energetika i gradnja TE u Pljevljima temelj daljeg društvenog razvoja

Okrugli sto „Energija Balkana – Termoelektrane“ održan je danas u Privrednoj komori Crne Gore. Potpredsjednik Privredne komore Ivan Saveljić saopštio je da Crna Gora raspolaže bogatim prirodnim potencijalima za razvoj energetike, na kojima je moguće bazirati njen dalji privredni i društveni razvoj. Međutim, činjenica je da se na izgradnju većeg energetskog objekta čeka već dugi niz godina.
OKRUGLI STO: Energetika i gradnja TE u Pljevljima temelj daljeg društvenog razvoja
Portal AnalitikaIzvor

Istakao je da je zbog aktuelne intenzivne rasprave o izgradnji drugog  bloka termoelektrane u Pljevljima Privredna komora inicirala skup  predstavnika institucija i uvaženih stručnjaka iz oblasti relevantnih  za sveobuhvatnu analizu potreba, mogućnosti i efekata koje ovaj  projekat nosi.

- Svjesni značaja energetike za budući razvoj Crne Gore i efikasnog  korišćenja vlastitih resursa moramo ići putem energetske  samostalnosti države. Posebno zahtjevan u ovom smislu je projekat   Termoelektrane u Pljevljima. Izuzetno važno pitanje koje je uslov da bi  se projekat mogao započeti je pitanje ekoloških uslova i standarda  koji se moraju zadovoljiti. Kod njegove izgradnje i funkcionisanja  moraju biti ispoštovani sve pravne regulative Evropske unije, kao i  domaće zakonske obaveze. Nema više vremena za čekanje na izgradnju  nekog većeg energetskog izvora u Crnoj Gori, a da li je Termoelektrana  u Pljevljima taj budući energetski izvor očekujemo da kaže struka –  rekao je Saveljić.

Ivica Jakovljević, direktor EFT Rudnika i Termoelektrane Stanari,  predstavio je ovaj energetski objekat u Bosni i Hercegovini koji  predstavlja najznačajniji investicioni projekat ove grupe. Riječ je o  termoelektrani koja ima maksimalnu snagu 330 MW, u koju je uloženo 560  miliona eura. Za jun je planiran početak komercijalnog rada TE koja će  u punom kapacitetu zapošljavati do 900 radnika. Jakovljević je posebno  istakao značaj što je TE locirana na samom rubu Rudnika Stanari. - Ako ozbiljno razmišljate o izgradnji termoelektrane morate da imate  pouzdan kop – poruka je Jakovljevića.

Projekat TE Šoštanja u Sloveniji predstavio je tehnički direktor  Jože Lenart. Riječ je o energetskom objektu koji je pušten u rad  1956. godine, a gdje urađen šesti blok koji treba da dobije dozvolu za  rad tokom 2016. Blok je napravljen za 65 mjeseci da bi se mogla  produžiti proizvodnja električne energije u Termoelektrani Šoštanj  od 2025. godine do 2054. godine. Ispunjava sve zahtjeve za zaštitu  životne sredine i ima neto snagu od 553 MW te prosječnu godišnju  proizvodnju od 3.600 GWh energije.

- Najveću podršku za gradnju termoelektrane koja je na samom rubu  grada imali smo od građana koji su veoma dobro razumjeli benefite koje  će im ovaj objekat omogućiti – rekao je Lenart.

Ivan Mrvaljević iz Elektroprivrede Crne Gore predstavio je projekat  Bloka II Termoelektrane Pljevlja. Kao izvođač radova na tenderu je  odabrana češka kompanija Škoda Praha koja je ponudila izgradnju za 36  mjeseci. Prema projektu, instalisani kapacitet TE Pljevlja biće 250 MW i  proizvodiće bruto 1.850 GWh električne energije. Potrošnja uglja  planirana je na 1.600.000 tona godišnje. Projekat je predviđen

Strategijom razvoja energetike Crne Gore do 2030 i uključuje  implementaciju EU regulative iz ove oblasti kao i poštovanje Direktive  2010/75/EU (Industrial Emissions Directive). Njegova realizacija

stvoriće uslove za plasman električne energije na tržište Italije  nakon puštanja u rad podmorskog kabla Italija-Crna Gora.

- Izgradnjom drugog bloka Termoelektrane Pljevlja došlo bi do potpunog  obezbijeđivanja elektroenergetske nezavisnosti Crne Gore i poboljšanja  sigurnosti snabdijevanja potrošača - ocijenio je Mrvaljević.

Zaključio je i da će pozitivni efekti realizacije projekta biti  poboljšanje ekološke situacije u Pljevljima, nastavak proizvodne  djelatnosti termoenergetskog kompleksa u Pljevljima, poboljšanje  sigurnosti snabdijevanja potrošača i stabilnosti te održivosti  elektroenergetskog sistema Crne Gore.

Dr Ratomir Stanić, tehnički direktor Rudnika uglja Pljevlja  predstavio je komercijalno raspoložive rezerve uglja za rad Drugog  bloka Termoelektrane. Energetski potencijal uglja na području Pljevalja

iznosi 240 TWh i može se koristiti narednih 40 godina. Predloženi razvoj proizvodnje energije iz uglja je u okvirima  definisanim razvojem energetike koja je u cilju značajnog  unapređivanja postojećeg stanja, kaže on.

– Veća  proizvodnja  uglja i električne  energije  iz  uglja  značajno će poboljšati ekonomičnost rada kako proizvođača uglja,  tako i sektora energetike u Crnoj Gori – riječi su Stanića.

Dodaje da se zabrinjavajuće ekološko stanje u Pljevljima može  značajno poboljšati proizvodnjom toplotne energije za potrebe  toplifikacije grada i proizvodnju industrijske pare za ostale  potrošače. Toplifikacijom grada mikroklimatske prilike bile bi  značajno povoljnije.

Generalni sekretar EUROCOAL-a Brian Rickettis govorio je o načinu  upotrebe uglja u Evropi. On je kazao da se u Evropi najviše energije  dobija iz uglja (28,4 odsto), te da EU rudnici proizvode 100 miliona  tona uglja a da se potroši 300 miliona tona, što znači da se 2/3  potrebnog uglja uvozi, što je trend u porastu. On je istakao da je  najveći potrošač uglja Poljska ali da i Danska, prepoznatljiva kao  “zelena zemlja” takođe efikasno koristi ugalj za energetske  potrebe. On je naveo da je ugalj jeftin energent i bezbjedan ako se  primjenjuju ekološkiu standardi.

- Investiranje u obnovljive izvore energije jeste potrebno ali ih ne  treba posmatrati kao alternativu konvencionalnim, kao što je ugalj.  Potrebna su nam ulaganja u sve ove izvore, samo je pitanje možemo li to  priuštiti – zapitao se Rickettis.

Prof. dr Vladan Ivanović, šef Centra za energetiku Mašinskog  fakulteta Podgorica, predstavio je dio rezultata iz Elaborata za  rješavanje problema zagađenosti u Pljevljima, koji su uradili za  potrebe te opštine.

Prema njegovim riječima, nesumnjivo je utvrđeno da je zbirni doprinos  polutanata takav da u nepovoljnim meteo uslovima, u zimskim mjesecima  predstavljaju glavni problem koji mora biti riješen kada je  aerozagađenje u Pljevljima u pitanju. Zato je preporučen niz  kratkoročnih i dugoročnih mjera čija primjena u većem obimu dovodi  do popravljanja stanja po pitanju zagađenosti u Pljevljima nastalih iz  gradskih kotlarnica i individualnih ložišta, ali i zaključeno da samo  toplifikacija grada u većem obimu, predstavlja konačno i trajno  rešenje problema.

- Potvrdili smo ranije zaključke drugih studija da Termoelektrana  Pljevlja nije direktan krivac za povećane emisije PM10 čestica u gradu  – rekao je Ivanović.

Ovaj zaključak, dodaje, ne abolira TEP od indirektnih uticaja za  probleme koji su posljedica njenog i rada Rudnika uglja. Nesporna je činjenica da su termoelektrane na čvrsto gorivo najveći zagađivači  i da imaju najveći uticaj na životnu sredinu u poređenju sa svim  ostalim načinima proizvodnje električne energije.

Centar za energetiku, kaže, snažno zagovara izgradnju drugog bloka  jer je za Crnu Goru od vitalnog značaja razvoj sopstvenih izvora električne energije. Sigurna proizvodnja električne energije moguća  je samo u termoelektranama i ona smanjuje zavisnost od uvoza. Drugi blok  TE je u stvari fizička zamjena prvog. Trebalo da se gradi po  najsavremenijim standardima i sigurno će imati znatno manji negativni  uticaj na životnu sredinu u odnosu na tehnologije primjenjene kod prvog  bloka građenog u prošlom vijeku.

U okviru izgradnje drugog bloka TE moguće je planirati i primjeniti i  dodatne mjere koje mogu znatno da poprave stanje životne sredine u  gradu, kao što je na primjer toplifikacija grada, predviđena još i  pri izgradnji prvog bloka. Nikako ne treba zaboraviti činjenicu da je  zadatak eksploatacije TE, ne samo da obezbjedi neprekidnu proizvodnju električne energije, nego i zaštitu prirode i normalne uslove života  u okolnim naseljima.

Nakon uvodnih izlaganja, otvorena je rasprava na ovu temu u kojoj su  učestvovali predsjednik Opštine Pljevlja Mirko Đačić, predsjednik  Odbora direktora EPCG Srđan Kovačević, direktor Crnogorskog  elektroprenosnog sistema Dragan Laketić, Izudin Gušmirović iz  Agencije Češke Republike za promociju ove države u inostranstvu i  drugi.

Predsjednik Odbora direktora Elektroprivrede Kovačević, kazao je da  će u okruženju u relativno kratkom vremenu biti potrebna enormna  ulaganja u termoelektrane, kao zatvaranje onih koje nijesu u stanju da  više rade. Kovačević smatra da je prisutan veliki disbalans u cijeni električne  energije.

- Mislim da će razmak između cijena nažalost rasti, a sve kao  rezultat neophodnih ulaganja u rješavanje tog problema. Ono što se  dešava u ovom trenutku sa cijenom električne energije u Evropi je  teško održivo. To nije rezultat tržišta, nego rezultat  nefunkcionisnja tržišta električne enerigje. U ovom trenutku imate  ogromne količine obnovljive energije koja po prioritetu ulazi u mreže  za koje građani plaćaju ogromnu cijenu. Ta energija ima prioritet, a  sve ostale energije se bore na tržištu da bi dobile svoje mjesto kod  potrošača - smatra Kovačević.

Portal Analitika