Ali, postoji i jedan drugi, skriveniji zadatak na koju su ciljali u Microsoft-u...
Džejms Hant sa stranice Mental Floss otkriva kako su svi ovi naslovi iz Microsoft-a imali vrlo zanimljivu svrhu - da treniraju korisnika u različitim zadacima, a posebno u preciznosti upravljanja računarskim "stvorom". Danas svi korisnici računara drag & drop metodu rada uzimaju zdravo za gotovo, ali nekad to nije bio slučaj. Pri prelasku na grafički korisnički interfejs, valjalo je osmisliti intuitivan i djelotvoran sistem učenja upravljanja mišem, a Solitaire se pokazao punim pogotkom.
Pomjeranjem karata iz špila na tablu za igranje, korisnici su nesvjesno mozak trenirali na uobičajene radnje, pomijeranje datoteka i ikonica. Slični tajni zadatak imao je i Minesweeper. Ali, dok je Solitaire uz ostale kartaške naslove trenirao korisnike na drag & drop, Minesweeper je trenirao mozak na preciznost upravljanja mišem i potrebu za korištenjem lijevog i desnog klika za različite zadatke. Ovaj naslov je svjetlo dana ugledao na Windows 3.1.
Čak su i naslovi FreeCell i Hearts imali posebne "skrivene" zadatke. Jedan je služio za demonstriranje NetDDE tehnologije za umreženost, a FreeCell je bio svojevrsan test softverskih sistema zbog kompatibilnosti (naslov je bio uključen u Win32 paket koji je osigurao pokretanje 32-bitnih aplikacija na 16-bitnim Windows 3.1).
Izvor i foto: Tportal.hr/J.D./Mental Floss/Profimedia