To je predviđeno radnom verzijom posebnog zakona o implementaciji sporazuma o stvaranju slobodnih i fer izbora, u koji je Pobjeda imala uvid.
U prvoj radnoj verziji leks specijalisa precizirano je da će predstavnici opozicije na funkcijama pomoćnika ministara u ministarstvima zdravstva i prosvjete imati lepezu "posebnih ovlašćenja" bez konkretnog navođenja svojih nadležnosti. Umjesto navođenja posebnih ovlašćenja u radnoj verziji dokumenta navedene su tri tačke.
U leks specijalisu pozivajući se na sporazum o slobodnim i fer izborima navodi se da opoziciji pripadaju mjesta na "određenom rukovodećem nivou" u 16 javnih preduzeća - Zavodu za zapošljavanje na funkciji pomoćnika direktora, Fondu rada, Direkciji za javne radove, Investiciono-razvoj-nom fondu, Direkciji za saobraćaj, Poreskoj upravi, centrima za socijalni rad, Upravi za nekretnine, Upravi carina, Zavodu za zapošljavanje i to pomoćnik direktora.
Precizira se da će opoziciji pripasti i kontrola nad Upravom za šume i to preko direktora, zatim kontrola Fonda PIO, Direkcije za razvoj malih i srednjih preduzeća na funkciji pomoćnik direktora, Zavoda za izvršenje krivični sankcija, Uprave za inspekcijske poslove, Fonda zdravstva i Agencije za elektronske medije.
Predviđa se da će predstavnik opozicije koji se imenuje na poziciju pomoćnika rukovodioca u institucijama imati ovlašćenja u dijelu odlučivanja koncept supotpisa, koje se odnosi na odluke vezane za upotrebu državnih resursa i radno-pravne odnose.
Ta odredba je posebno sporna -i svakako će biti predmet novih neslaganja vlasti i opozicije imajući u vidu da to faktički znači mogućnost blokade rada preduzeća u slučaju nesaglasja oko bitnih odluka.
Mogućnost supotpisa nije predviđena usaglašenim sporazumom o slobodnim i fer izborima, već se pominje ,,mogućnost zajedničkog odlučivanja u dijelu koji se odnosi na odluke vezane za korišćenje državnih resursa i radnopravne odnose“.
(opširnije u Pobjedi)