
Razvoj politika i zakonodavstva posljednjih godina kreirao je povoljan ambijent za bavljenje pitanjima rodne ravnopravnosti, istakao je Numanović.
On je rekao da to zahtjeva ne samo političku volju, ljudski i finansijski kapacitet i kontinuirano praćenje aktivnosti, već i kulturni transformativni proces u institucijama, te promjenu svijesti javnosti i uklanjanje stereotipa.
Numanović je rekao je da prethodni Program rodne ravnopravnosti, koji je sprovodio UNDP u partnerstvu sa Ministarstvom ljudskih i manjinskih prava, takođe uz podršku Evropske unije, imao za cilj poboljšanje položaja žena u pogledu njihovog ličnog integriteta, ekonomskog napretka i političkog predstavljanja, gdje je i postignut vidljiv napredak.
"Novi Program podrške antidiskriminacionim i politikama rodne ravnopravnosti odnosi se na jačanje kapaciteta institucija, kao i poboljšanje i unapređenje relevantnih mehanizama i politika", poručuju iz Ministarstva za ljudska i manjinska prava.
Mekluni je istakla značaj dosadašnjeg partnerstva sa Vladom Crne Gore u oblastima političkog osnaživanja žena, gdje su postignuti vidljivi rezultati zahvaljujući kvotama koje su uvedene u Izborni zakon, s ciljem povećanja učešća žena u politici.
"Mekluni je poručila da se raduje ostvarenju ciljeva koji su predviđeni novim projektom za period od naredne tri godine", poručuju iz ministarstva.