“Visina koncesione naknade je fiksna i iznosi 6,5 % od ostvarene godišnje proizvodnje, s tim da taj iznos ne može biti manji od 5 % od planirane proizvodnje iz idejnog rješenja iz ponude ponuđača. Naknada se plaća u iznosu od 6,5 % ostvarene godišnje proizvodnje mHE odnosno 5 % procijenjene proizvodnje iz idejnog rješenja iz ponude ponuđača, zavisno koji je od ta dva iznosa veći u datoj godini. Pomenuti procenat godišnje proizvodnje se preračunava u novčani iznos po otkupnoj cijeni električne energije proizvedene u malim hidroelektranama i raspoređuje u državni i lokalni budžet na način definisan zakonom”, navodi se u dokumentu Ministarstva ekonomije.
Procenat proizvodnje male hidroelektrane koji se na godišnjem nivou izdvaja za koncesionu naknadu će biti sastavni dio Ugovora o koncesiji, predviđen kao fiksni procenat koji koncesionar daje koncedentu.
“Naknada se obračunava u eurima (€) jednom godišnje na osnovu izvještaja o ostvarenoj godišnjoj proizvodnji koji je koncesionar dužan dostaviti koncedentu i fakturisane realizacije koncesionara”, piše u dokumentu.
Vrijeme trajanja koncesije: Rok trajanja koncesije je fiksan za sve vodotoke i iznosi 30 godina. Rok trajanja koncesije može se produžiti nakon isteka prvobitno ugovorenog roka i to najduže za polovinu roka. Pomenuti rok se računa od dana izdavanja urbanističko-tehničkih uslova. Rok trajanja koncesije će biti sastavni dio Ugovora o koncesiji i koncesionar je dužan uskladiti svoj projekat sa ovim rokom. Vremenski rok na koji se daje koncesija je određen na osnovu pokazatelja iz ekonomskofinansijske analize, javnog interesa u cilju optimalnog iskorišćenja energetskih resursa, kao i interesa koncesionara u pogledu ostvarivanja prihoda iz hidroenergetskih objekata. Koncesija na predmetnom vodotoku se može produžiti nakon isteka prvobitno ugovorenog roka u skladu sa zakonom i propisima koji regulišu ovu oblast.
Ugovor o koncesiji: Obavljanje koncesione djelatnosti se detaljno definiše Ugovorom o koncesiji koji se potpisuje sa izabranim ponuđačem. Ugovor o koncesiji se realizuje u tri faze: faza izrade tehničke dokumentacije, faza izgradnje objekata malih hidroelektrana i faza tehnoekonomskog korišćenja potencijala vodotoka za proizvodnju električne energije. Uzimajući u obzir dosadašnje iskustvo sa projektima izgradnje malih hidroelektrana u Crnoj Gori, pripremljen je Nacrt ugovora o koncesiji za izgradnju malih hidroelektrana koji detaljno definiše uslove za kvalitetno praćenje investicija uključujući: ugovorne faze i rokove, formu i sadržaj bankarskih garancija, obavezu koncesionara da podnosi redovne izvještaje, ugovorne kazne za kašnjenje, raskidne uslove itd. Priključenje na distributivnu mrežu Dosadašnja praksa koja je i ovim putem nastavljena je da se priključenje predmetnih objekata mHE ne razmatra i ne obuhvata zaključenjem ugovora o koncesiji. Korisnik može o svom trošku izraditi neophodnu infrastrukturu uz prethodno dobijenu saglasnost”, zaključuje se u dokumentu. (Foto: crnagora.me)