Video nadzor javnih površina, kako ističu, može se vršiti samo od strane rukovaoca (javni sektor, privredno društvo, drugo pravno lice ili preduzetnik) pod uslovima i na način predviđen ovim Zakonom.
- Navedeno podrazumijeva obavezu da se prije uvođenja sistema video nadzora pribavi saglasnost Agencije za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama, koja cijeni opravdanost i svrsishodnost za ovakav vid obrade ličnih podataka. Budući da fizička lica koja vrše video nadzor javnih površina ne spadaju u kategoriju zakonskih rukovaoca, to podrazumijeva da ista ni u jednom slučaju (bilo sa privatnog posjeda ili druge lokacije) ne smiju instalirati sistem video nadzora čiji opseg prevazilazi njihovo privatno vlasništvo, odnosno uključuje dio javne površine – navodi se u saopštenju.
Vezano za aktuelnu situaciju video nadzora javnih površina na teritoriji Opštine Kotor, Agencija se obratila zvaničnim dopisom Vrhovnom državnom tužilaštvu tražeći informaciju o predmetnom slučaju, obzirom da navedeno implicira da se radi o krivičnom djelu.
- Agencija je dana 27.04.2016. godine primila dopis Uprave policije kojim se dostavlja na dalju nadležnost fotodokumentacija video kamera instaliranih na javnoj površini u Ulici IX crnogorske brigade u Podgorici. Na današnjoj sjednici Savjeta zaključeno je da će se po istom sprovesti postupak nadzora kod Glavnog grada Podgorica kako bi se utvrdilo činjenično stanje. Takođe, zaključeno je i to da će Agencija od svih opština na teritoriji Crne Gore zatražiti informaciju o instaliranim video nadzorima na teritoriji istih – navodi se u saopštenju.