Društvo

Ombudsman: Novinarima omogućiti bezbjedne uslove za rad

Novinarima je potrebno omogućiti bezbjedne uslove za rad, jer bez slobode medija nema demokratije, poručeno je iz institucije Zaštitnika za ljudska prava i slobode.
Ombudsman: Novinarima omogućiti bezbjedne uslove za rad
Portal AnalitikaIzvor

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda je svim crnogorskim novinarma i zaposlenima u sredstvima javnog informisanja čestitao 3. maj, Svjetski dan slobode medija.

U saopštenju te istitucije se navodi da je 3. maj prilika da se podsjeti i ukaže na veliki značaj medija za društvo i državu, jer stepen slobode novinarstva, kao i nivo zaštite medijskih poslenika u društvu svjedoče o stepenu njegovog demokratskog razvoja i otvorenosti.

Kako je saopšteno, Zaštitnik u prethodne dvije godine nije primio nijednu pritužbu koja se odnosila na povredu prava na slobodu izražavanja, ali s pažnjom prati dešavanja na medijskoj sceni, budući da sloboda medija i izražavanja predstavljaju preduslov za ostvarivanje ljudskih prava i sloboda.

“Potrebno je predano i kontinuirano raditi na podizanju demokratskih standarda, u smislu omogućavanja novinarima da svoj posao rade u bezbjednim uslovima, jer bez slobode medija nema demokratije”, kaže se u saopštenju Zaštitnika.

Navodi se da je u Izvještaju o radu za prošlu godinu Zaštitnik istakao da zabrinjava nastavak ugrožavanja sigurnosti novinara i njihove imovine.

“Prema podacima Uprave policije u prošloj godini registrovano je 15 slučajeva u kojima se kao oštećeni pojavljuju novinari, mediji ili njihova imovina. Od 15 slučajeva u osam su identifikovane osobe za koje se sumnja da su učinile te delikte (do februara ove godine kada su na zahtjev Zaštitnika dostavljeni podaci), dok se na identifikovanju ostalih radi”, precizira se u saopštenju.

Iz institucije Zaštitnika je ocijenjeno da posebno zabrinjavaju nerasvijetljeni slučajevi iz prethodnog perioda, pa je, kako poručuju, potrebno da nadležni organi intenziviraju rad i ulože sve potrebne napore da se slučajevi napada na novinare i imovinu medija rasvijetle i akteri procesiraju.

“S tim u vezi, smatramo da je važno omogućiti i da Komisija za istrage napada na novinare što prije profunkcioniše u punom kapacitetu i ostvari u cjelosti svoj mandat i zadatke”, poručili su iz institucije Zaštitnika.

Zabrinjavaju, kako su naveli, i podaci Sindikata medija o uslovima rada novinara, otkazima i napuštanju novinarske profesije.

“Zato je potrebno poboljšati uslove rada i regulisati status svih medijskih radnika jer nezavidan ekonomski položaj može negativno uticati i na profesionalnost i na samostalnost”, smatraju u instituciji Zaštitnika.

Sa druge strane, kako su ukazali, potrebno je raditi i na smanjenju polarizacije medijske scene, neophodno je ojačati samoregulaciju i uložiti napor kako bi zaživjela dosljedna primjena usvojenih izmjena i dopuna Kodeksa novinara.

“Iako navedeni podaci i druga saznanja predstavljaju jasan signal da je potreban kontinuiran rad kako bi se u oblasti medija stanje unaprijedilo, Zaštitnik vjeruje da će novinari objektivnim i profesionalnim izvještavanjem nastaviti da uspješno vrše svoju veoma važnu ulogu u društvu, a da će država ispuniti svoju obavezu osiguravajući im uslove za slobodan i nesmetan rad”, kaže se u saopštenju te institucije.

Izvor: Mina

Foto: mondo.rs

Portal Analitika