Mask je izrazito uspješan preduzetnik čije kompanije već više od deceniju ulažu u tehnologije čiji je cilj da promijene svijet. Mask je bio jedan od osnivača kompanije za onlajn plaćanje PayPal, a samostalno je pokrenuo i Tesla Motors, čiji je cilj da električni automobili budu većina na putevima.
Njegova kompanija "SpaceX" niže uspjehe u privatnom svemirskom programu svojim raketama"Falcon 9", kojima dostavlja zalihe za Međunarodnu svemirsku stanicu i postavlja privatne satelite u orbitu oko Zemlje. Od samog početka, Mask tvrdi kako mu je krajnji cilj da kolonizuje Mars, a najnovija najava je veliki korak u tom smjeru.
"SpaceX" će u svojoj misiji na Mars blisko sarađivati s NASA-om, koja će pomoći svojim tehničkim znanjem i ustupanjem na korištenje Deep Space Networka - mreže radio prijemnika i odašiljaća koji komuniciraju s desetinama sondi i letjelica rasutih po cijelom Sunčevom sitemu. Zauzvrat, "SpaceX" će ustupiti NASA-i sve podatke prikupljene za vrijeme leta i samog sletanja na Mars. Za lansiranje će koristiti moćniju verziju svoje rakete "Falcon 9", a plan je na Mars spustiti kapsulu bez ljudske posade "Dragon 2". Kako je atmosfera na Marsu prerijetka za korištenje padobrana, kapsula će imati vlastite potisnike za "meko" spuštanje.
U stručnoj javnosti postoji određena doza skepse prema Maskovovoj najavi, s obzirom na to da se sljedeći "prozor" za lansiranje na Mars otvara u maju 2018. godine, kada će Zemlja i Mars biti najbliži u svojim orbitama. Taj datum znači da "SpaceX" ima samo 24 mjeseca za pripremu cijele misije. Ukoliko propuste priliku u maju, sljedeći prozor za lansiranje otvoriće se tek u 2020. godini.
Izvor i foto: Portal Jutarnji.hr/Reuters