Društvo

IREX-ov Indeks održivosti medija: Politički pristisci, rast uticaja Rusije i pad prihoda

Sa skorom od 2,17, Crna Gora, nalazi u grupi zemalja sa "skoro održivim medijima" prema novom Indeksu održivosti medija koji je objavio IREX.
IREX-ov Indeks održivosti medija: Politički pristisci, rast uticaja Rusije i pad prihoda
Portal AnalitikaIzvor

Na Svjetski dan slobode medija, američka nevladina organizacija IREX objavila je novi Indeks održivosti medija, u kojem navodi da pristrasni sadržaji, samocenzura, politički pristisci, rastući uticaj Rusije i opadanje prihoda predstavljaju veliku prijetnju nezavisnim medijima u 21 zemlji istočne Evrope i centralne Azije.

- Cio region je svoj ukupan skor popravio u odnosu na prošlu godinu, ali tek za 0,01 - sa 1,85 na 1,86. Koristeći četvorostepenu skalu IREX-a, nijedna od zemalja nije svrstana u grupu održivih zemalja, onih sa skorom iznad tri, a najbliže tome su Albanija i Jermenija - sa 2,55. One su, kao i Crna Gora, Hrvatska, Kosovo, Rumunija, Gruzija Kirgistan, Moldavija i Ukrajina, svrstane u "skoro održive zemlje", sa skorom između 2 i 3. Najbliža Jermeniji i Albaniji je Hrvatska sa 2,50, a od zemalja regiona, Kosovo ima 2,46, dok je indeks Crne Gore 2,17 - navodi se u izvještaju.

Ostale zemlje zapadnog Balkana obuhvaćene istraživanjem - Srbija, Bosna i Hercegovina i Makedonija, nalaze se u grupi takozvanih "neodrživih mješovitih sistema". Sa indeksom 1,97 Bosna i Hercegovina je vrlo blizu da se pridruži Hrvatskoj, Kosovu Crnoj Gori i Albaniji, Srbija sa indeksom 1,71 ima najnižu ocjenu od kada je IREX 2001. počeo da objavljuje ovaj izvještaj - 0,09 niži nego prošle godine - dok je Makedonija ocijenjena još slabije, sa svega 1,62, što je pad od 0,1 u odnosu na 2015.

Izvor i foto: Glas Amerike

Portal Analitika