Radi stvaranja uslova za osnaživanje povjerenja u izborni proces i eliminisanje razloga za osporavanje regularnosti redovnih parlamentarnih izbora, premijer Milo Đukanović je, na sjednici Skupštine 27. januara, ponudio opozicionim političkim partijama ulazak u Vladu, koju bi činili predstavnici vlasti i opozicije.
“Na osnovu prihvaćene ponude, politički subjekti koji su potpisali iii podržali Sporazum o stvaranju uslova za slobodne i fer izbore, obavezali su se da rezultate izbora, organizovanih u skladu sa ovim dokumentom, prihvate kao nespornu odluku građana Crne Gore”, kaže se u obrazloženju Leks specijalisa.
Posebnim zakonom se obezbjeđuje model praćenja i kontrole korišćenja državnih resursa tokom parlamentarnih izbora u ovoj godini.
Premijer Milo Đukanović uputio je Skupštini, u skladu sa Sporazumom, predlog o izmjenama u sastavu vlade kojim je predviđeno razrješenje dva i izbor četiri člana Vlade.
Đukanović je predložio razrješenje ministara finansija i rada i socijalnog staranja Radoja Žugića i Zorice Kovačević.
Đukanović je za potpedsjednika Vlade predložio Milenka Popovića, za ministra unutrašnjih poslova Gorana Danilovića, ministra finansija Raška Konjevića, a za ministra rada i socijalnog staranja Borisa Marića.
Popović, Danilović, Konjević i Marić kandidati su Demosa, Socijaldemokratske partije i Građanskog pokreta URA.
Opoziciji pripada i mjesto ministra poljoprivrede i ruralnog razvoja, ali nije postignut dogovor sa Socijalističkom narodnom partijom da ta partija preuzme taj resor.
U dopisu premijera Skupštini navodi se da je na sjednici Skupštine, 27. januara, nakon izglasavanja povjerenja Vladi Crne Gore, ponudio opozicionim političkim subjektima ulazak u Vladu, radi stvaranja uslova za osnaživanje povjerenja u izborni proces.
„Nakon višemjesečnog političkog dijaloga i potpisivanja Sporazuma o stvaranju uslova za slobodne i fer izbore 26. aprila, jedan broj opozicionih političkih subjekata potpisnika Sporazuma, predložio mi je kandidate za članove Vlade, čime su se stekli uslovi da predložim promjene u njenom sastavu“, navodi se u dopisu Đukanovića.
Predlog za razrješenje Krivokapića podnijelo je 36 poslanika Demokratske partije socijalista, Bošnjačke stranke, Liberalne partije, Force i Hrvatske građanske inicijative.
MINA