Izvršna direktorica Marina Vujačić ukazala je da je mali broj institucija pristupačan kada je u pitanju kretanje, boravak i rad OSI, u skladu sa standardima pristupačnosti propisanim Pravilnikom o bližim uslovima i načinu prilagođavanja objekata za pristup i kretanje licima smanjene pokretljivosti i licima s invaliditetom.
Prema njenim riječima, postoji zakonska obaveza izgradnje novih objekata u skladu sa standardima pristupačnosti i principima univerzalnog dizajna.
Obaveza je, kako je precizirala Vujačić, prilagođavanja, odnosno rekonstrukcija objekata sagrađenih prije usvajanja Zakona o uređenju prostora i izgradnji objekata 2008. bila oročena na avgust 2013. godine. „Međutim, bez obzira na to situacija u praksi je i dalje zabrinjavajuća, sve dok budemo isticali rijetke pozitivne primjere i imali potrebu da „slavimo“ pristupačnost".
"Kad ovo kažem mislim na rijetke primjere objekata koji su prilagođavani, pa potom organizovani svečani događaji kao da je neko uradio revolucionaran posao, a ne ispunio svoju zakonsku obavezu i to sa zakašnjenjem“, kazala je Vujačić agenciji MINA.
Ona je navela da je takav slučaj Skupštine koja je krajem decembra prošle godine završila prvu fazu radova i omogućila ulazak i kretanje do drugog sprata, ali samo za OSI kao posjetioce i goste na odborima i drugim radnim tijelima, ali i dalje sa nepristupačnim djelovima prostorija gdje su govornice.
„U Plenarnoj sali samo je omogućen pristup i kretanje po najvisočijem nivou, iznad poslaničkih klupa, a još nije pojmljivo da OSI mogu i trebaju biti i poslanici“, ukazala je Vujačić.
Pored Skupštine, kako je rekla, pristupačna je i nova zgrada Vlade, ministarstva prosvjete, nauke i odbrane, ministarstva smještena u zgradi Vektre, izuzev Sektora za visoko obrazovanje.
„Pristupačno je Ministarstvo održivog razvoja i turizma, ali su i dalje nepristupačna ministarstva finansija, pravde, vanjskih poslova i evropskih integracija“, dodala je Vujačić.
MINA