Politika

Više od 100 propisa još čami čekajući u Skupštini

Šef poslaničkog kluba Demokratske partije socijalista Milutin Simović saopštio je nedavno da više od 100 predloga zakona, odluka, izvještaja, čeka na usvajanje, te da ima akata koji su u skupštinskim fiokama i po pet godina. Simović je dalje saopštio da je Vlada predlagač 75 zakona koji su na čekanju.
Više od 100 propisa još čami čekajući u Skupštini
Portal AnalitikaIzvor

Idući tragom ove izjave, Dnevne novine su došle do podataka koji jasno pokazuju da je blokada rada parlamenta skupo koštala i košta građane Crne Gore koji poslanike plaćaju da rade u njihovom interesu.

Legalizacija objekata čeka od 2012.

Među propisima koji su najduže na čekanju je Predlog zakona o legalizaciji neformalnih objekata koji je parlamentu dostavljen još u septembru 2012. godine, a čije je usvajanje i danas još neizvjesno. Zakonodavni odbor je u startu odložio raspravu o ovom aktu i tek je 27. aprila 2016. Odbor za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorni plan razmatrao Predlog zakona i predložio Skupštini da ga usvoji.

Za usvajanje ovog propisa zainteresovan je ogroman broj građana, budući da je oko 100.000 objekata u Crnoj Gori sagrađeno „na divlje", odnosno bez potrebnih dozvola ili uz prekoračenje građevinske površine. Zvanični podaci pokazuju da je oko 42.000 nelegalno sagrađenih objekata, ali u Ministarstvu održivog razvoja i turizma je u nekoliko navrata saopštavano da se radi o mnogo većem broju, te da će se, kada počne legalizacija, znati tačno koliko je takozvanih neformalnih objekata u Crnoj Gori.

Predlogom zakona, kojeg jedva čekaju i opštine, precizirano je da će građani moći da legalizuiju svoje objekte plaćajući određenu naknadu koja bi bila podijeljena u 240, odnosno 120 mjesečnih rata.

Vlada je utvrdila da su neformalni objekti svi na kojima su izvedeni grubi konstruktivni građevinski radovi najmanje jedne etaže, koji je izgrađen bez građevinske dozvole.

Šampioni u čekanju

Šampioni po čekanju na proceduru i usvajanje su Vladini predlozi zakona o regionalnom vodosnabdijevanju Crnogorskog primorja, i o komunalnim djelatnostima. Oba su dostavljena u oktobru 2011. godine.

Odbori za ustavna pitanja i zakonodavstvo, i turizam i poljoprivredu su, mjesec nakon dostavljanja, u novembru 2011, dali zeleno svijetlo Predlogu zakona o regionalnom vodosnabdijevanju, dok ga je Zakonodavni odbor stavio na dnevni red tek u martu 2015. godine i odlažio raspravu.

Ovim zakonom trebalo je urediti pitanja koja se odnose na mogućnost korišćenja vode sa izvorišta za regionalno vodosnabdijevanje u komercijalne svrhe, odnosno da se preduzeću koje upravlja sistemom regionalnog vodosnabdijevanja, omogući i da se bavi i "djelatnošću isporuke vode za druge potrebe” Takođe je trebalo stvoriti zakonske pretpostavke za davanje koncesije na određene količine vode iz ovog sistema.

Predlog zakona o komunalnim djelatnostima definiše novi prihod komunalnu taksu, koja treba opštinama da zamijeni naknadu za korišćenje građevinskog zemljišta koja je ukinuta početkom 2009. godine.

Iz Zajednice opštine u nekoliko navrata je upozoravano na značaj ovog akta, navodeći da se radi o jednom od najznačajnijih propisa za funkcionisanje opština.

Poslanike, kad se okupe i presaberu, čeka i treći polugodišnji izvještaj o ukupnim aktivnostima u okviru procesa integracije Crne Gore u EU za period januar jun 2015. godine, zatim izvještaj o realizovanim investicionim i drugim aktivnostima po osnovu ugovora o zakupu i izgradnju, koji se odnosi na Luštica Development, Izvještaj o investicionim aktivnostima po osnovu dugoročnog ugovora o zakupu kasarne „Orjenski bataljon" u Kumboru...

Svi ovi dokumenti proslijeđeni su parlamentu sredinom prošle godine.

Vino, diplome, inspekcije...

U skupštinskoj proceduri od prošle godine na čekanju je Predlog zakona o životnoj sredini, zatim Predlog zakona o mladima, pa Predlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o nacionalnim stručnim kvalifikacijama, Predlog zakona o vinu... Takođe prošle godine predati su predlozi zakona o preuzimanju akcionarskog društva, o izmjenama i dopunama zakona o poštanskim uslugama, o prekograničnoj razmjeni električne energije i prirodnog gasa... Predat je i Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o priznavanju inostranih obrazovnih isprava i izjednačavanju kvalifikacija, zatim Predlog zakona o Upravnoj inspekciji...

Među predlozima zakona koji su dostavljen na jesen prošle godine, a koji su već dobili zeleno svijetlo od pojedinih odbora su: Predlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o stečaju, Predlog zakona o dopuni Zakona o eksproprijaciji, o državnom pečatu i pečatima državnih organa, zatim predlog zakona o upravnom sporu, o sudskim vještacima...

cdm

Portal Analitika