Osnovi cilj projekta je bilo podizanje svijesti svih građana i institucija o sportu, kao sredstva za doprinos boljem učešću i socijalnoj inkluziji osoba sa intelektualnim smetnjama i teškoćama, jačanje kapaciteta i umrežavanje organizacija i institucija radi unapređenja socijalne uključenosti osoba sa intelektualnim smetnjama i teškoćama kroz sportske aktivnosti, stvaranje okruženja u kome mladi mogu da uče jedni o drugima i prevaziđu prepreke i barijere koje tradicionalno sprečavaju potpuno uključivanje osoba sa intelektualnim smetnjama i teškoćama u školama, sportskim klubovima i društvu u cjelini.
Projekat “Pruži šansu” je počeo u martu mjesecu 2015 godine a u Crnoj Gori su realizovani: dvodnevni seminar u Herceg Novom u maju 2015, sedmodnevni stonoteniski kamp u Herceg Novom u junu 2015, dvodnevni seminar u Pljevljima u julu 2015, dvodnevni seminar u Plavu u septembru, sedmodnevni fudbalski kamp u Plavu krajem septembra, dvodnevne seminare u Bijelom Polju i Nikšiću u decembru 2015 i takmičenje u fudbalu u martu mjesecu ove godine u Nikšiću. U oktobru 2015 je organizovan kamp boćanja u Bosni i Hercegovini a od 7-8 novembra takmičenje u stonom tenisu takođe u Bosni i Hercegovini. Na kampovima i takmičenjima smo imali po 60 učesnika iz Crne Gore i Bosne i Hercegovine.
Uvođenje inkluzivnog obrazovanja u Crnoj Gori ne prati obuka stručnog kadra u sprovođenju sportskih aktivnosti za djecu i odrasle sa intelektualnim smetnjama i teškoćama a samim tim oni su u velikoj mjeri isključeni iz sportskih aktivnosti.
Kroz dvodnevne seminare smo obezbijedili prostor za neformalnu edukaciju koja je važna za izgradnju kapaciteta i poboljšanje sportskih programa za osobe sa intelektualnim smetnjama i teškoćama u razvoju. Upravo iz tog razloga, je izrađena brošura pod nazivom “Vodič za socijalnu inkluziju kroz sport” kao odgovor na potrebe i prava osoba sa intelektualnim smetnjama i teškoćama u razvoju, radi promovisanja sporta kao sredstva za njihovo socijalno uključivanje. Ono što pruža i osigurava kvalitet ove brošure je korištenje programa i standarda razvijenih od strane Specijalne Olimpijade na međunarodnom nivou.
Ukupna vrijednost projekta „Pruži mi šansu“ je 111,981,08€ (iznos EU granta namijenjen Crnoj Gori je 94,946.30€) iz Instrumenta za predpristupnu pomoć prekograničnog programa BiH-CG (IPA CBC BiH-MNE), od čega Evropska unija finansira 84,79%. Preostalih 15,21% obezbijeđeni su od strane potpisnika ugovora NVO “Specijalna Olimpijada” iz Crne Gore.