Kovač je naglasio da je Crna Gora veoma inspirativna u istorijskom, kulturnom, prirodnom i društvenom smislu.
„Taj potencijal je sveden u savremeni moderni oblik koji je u skladu sa postojećim državnim simbolima“ naglasio je Kovač, koji je asistent na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu.
Crna Gora je prepoznala neophodnost brendiranja i povećanja njene vidljivosti i prepoznatljivosti, posebno u svijetlu NATO i EU integracija.
„Brendiranje države je proces koji traje. Izborom žiga i donošenjem propisa koji prate izbor znaka, kako bi se država na kvalitetan način predstavila u svijetu, počinje postupak brendiranja“ naglasio je Generalni direktor za razvoj nacionalnog brenda i zaštitu potrošača Jovo Rabrenović. On je dodao da će način upotrebe biti definisan podzakonskim propisima, u smislu da njegova upotreba bude vrlo dostupna, ali uz poštovanje određenih standarda. Cilj je, po riječima Rabrenovića, da oznaka bude na što većem broju proizvoda široke upotrebe, ali i sportskih timova, klubova itd.
Načelnica Direkcije za razvoj nacionalnog brenda Marija Čvorović je podsjetila da je Ministarstvo ekonomije raspisalo Konkurs za izbor idejno-grafičkog rješenja vizuelnog identiteta (žiga) nacionalnog brenda Crne Gore u decembru prošle godine. Na Konkurs, koji je bio otvoren od 31. decembra 2015. godine do 10. februara 2016. godine, pristigla su 23 elaborata. Radove je razmatrala i ocjenjivala sedmočlana komisija koju je imenovao ministar ekonomije. Rješenje pod šifrom SF92R6 imalo je najveći broj bodova i izabrano je za pobjedničko.
Osnovni razlog za brendiranje države Crne Gore je povećanje nivoa njene vidljivosti, kao i prepoznatljivosti kako u regionalnom tako i u globalnom okruženju. Upravo izbor logotipa predstavlja prvi korak u ovom procesu koji će simbolizirati Crnu Goru kao brend.