
On je, na međunarodnoj konferenciji pod nazivom Domen.ME kao digitalni identitet državnosti Crne Gore, kazao da je crnogorsko društvo otvoreno i za nove trendove u vođenju politika i upravljanju internetom na globalnom nivou.
„Veoma dug put je pređen od rađanja ideje u godini sticanja nezavisnosti i plasiranju nacionalnog koda domena .ME na globalno tržiše. Konferencija će na najbolji način prezentovati rezultate ostvarenih ciljeva koji su bili definisani još daleke 2006. godine“, rekao je Lazović.
Konferenciju, koja je okupila predstavnike vodećih registrara GoDaddy, Black night, Afiliasa, Internet korporacije za dodjeljivanje imena i brojeva (ICANN), Foruma za upravljanje internetom UN-a i Diplo fondacije, organizovali su Ministarstvo za informaciono društvo i Agent registracije domena .ME, u sklopu Programa obilježavanja jubileja deset godina obnove nezavisnosti.
Lazović je podsjetio da je prošlo deset godina od obnove crnogorske nezavisnosti i rađanja ideje o upravljanju jedinstvenim dvoslovnim kodom države. On je dodao da je u septembru 2006. godine Međunarodna organizacija za standardizaciju (ISO) objavila da je Crnoj Gori dodijeljen .ME domen kao nacionalni vrhovni domen.
„U tom trenutku, Vlada, akademska zajednica i ostali relevantni subjekti, suočili su se sa izazovom - da li pružiti mogućnost svjetskoj internet zajednici da koristi taj atraktivni domen ili ga ograničiti samo na pravo građana i subjekata iz Crne Gore? Deset godina kasnije, izbor prvog pristupa pokazao se potpuno opravdanim“, saopštio je Lazović.
On je kazao da je crnogorski domen .ME ostvario izvanredan uspjeh na globalnom tržištu, kako po broju registracija, tako i po kvalitetu sadržaja.
„Za naš domen često kažemo da je svojevrsni internet ambasador Crne Gore u svijetu. U nacionalnom registru internet domena bilježimo preko milion registracija, što znači da imamo 1,7 domena po stanovniku u Crnoj Gori“, rekao je Lazović.
On je naveo da je ostvarena saradnja sa 237 akreditovanih registrara, koji crnogorski domen nude krajnjim korisnicima širom svijeta, dok se u državni budžet prihodovalo 20 miliona eura od obavljenih usluga registracije.
„Uprkos oštroj konkurenciji na globalnom tržištu domena, .ME internet ekstenzija bilježi ubrzan rast po broju registracija i zauzima zavidnu poziciju, kako među državnim tako i među generičkim kodovima domena najvišeg nivoa“, kazao je Lazović.
On je dodao da plasiranje državnog koda domena najvišeg nivoa na globalno internet tržište nije bilo moguće ostvariti bez uspostavljanja javno-privatnog partnerstva između Vlade i Agenta registracije domena .ME, prvorangiranog ponuđača na međunarodnom tenderu, odnosno konzorcijuma koji pored najvećeg svjetskog registrara, američke kompanije GoDaddy, čini i registar Afilias.

„Pored uspješne realizacije pružanja usluga registracije domena .ME po modelu javno-privatnog partnerstva, valorizacijom nacionalnog domena .ME ostvareni su i izvanredni rezultati u pogledu promocije Crne Gore u svijetu“, rekao je Lazović.
On je naveo da je razvojnim programom, Agent registracije uspostavio saradnju sa internet gigantima kao što su Facebook, Yahoo, Wordpress, Universal Pictures, Google i The New York Times, što doprinosi kredibilitetu na osnovu kojeg će domen .ME i u budućnosti generisati rast na globalnom tržištu.
„Budući da se upravljanje domenskim internet prostorom, kao i sistemom centralnih servera koji obezbjeđuju funkcionisanje DNS sistema, ostvaruje kroz nezavisnu organizaciju ICANN, bilo je neophodno uspostaviti formalnu saradnju sa njom“, naveo je Lazović.
On je podsjetio da je u maju 2013. godine Ministarstvo razmijenilo pisma saradnje sa ICANN-om, nakon čega je Crna Gora postala članica Upravnog savjetodavnog odbora (GAC) pri ICANN-u.
„Saradnjom sa ICANN-om i članstvom u GAC-u, Crna Gora je postala dio razvojnog ambijenta koji treba da omogući dalje korišćenje interneta kao lokomotive ekonomskog i društvenog razvoja“, objasnio je Lazović.
On je kazao da su u prethodnim mjesecima vođene brojne diskusije u vezi sa strateškim pitanjima procesa IANA tranzicije među predstavnicima vlada i ICANN-a.
„Sve veći broj predstavnika vlada u procesima upravljanja internetom reflektuje povećanje inkluzije i globalnog ICANN-ovog dosega. Ključna uloga vlada u javnim politikama vezanim za pitanja interneta, ogleda se u kreiranju adekvatnog sajber okruženja, zaštite potrošača, konkurencije i sigurnosti na internetu“, saopštio je Lazović.
On je rekao da vlade doprinose procesima razvoja politika sa ICANN-om kroz savjete, odnosno preporuke koje GAC daje ICANN-ovom rukovodstvu. Od esencijalne važnosti je, kako je naveo, da vlade ostanu integralni dio ICANN-a – kako bi se osiguralo da ICANN radi u interesu javnosti po multi-stejkholderskom modelu.
„Druga po važnosti tema u upravljanju internetom jeste novi ICANN-ov gTLD program, kojim je lansirano približno hiljadu novih generičkih domena od 23. oktobra 2013. godine. Istom dinamikom se planira osloboditi još oko 500 generičkih domena, što daje ukupno 1,4 hiljade novih generičkih domena na tržištu, tako da možemo reći da isto poprima oblik tržišta savršene konkurencije“, kazao je Lazović.
Prema rezultatima sprovedenih istraživanja globalnog tržišta u prošloj godini, ima preko tri milijarde korisnika online, odnosno 41 odsto svjetske populacije koja koristi internet i 300 miliona registrovanih imena domena širom svijeta.
Mina biznis; Foto: RTCG