U tom trenutku na brodu je bilo preko 270 putnika koji se bave istraživačkom radom i nekoliko dana će se zadržati u Crnoj Gori. Oni su iskrcani sa broda i nastavili dalje u obilazak planiranih destinacija. Kako smo nezvanično saznali, do pucanja konopa je došlo zbog lošeg kvaliteta, ali ostaje da se to ispita od strane službi koje se tim poslom bave. Ljudi iz struke koji su komentarisali ovaj događaj kažu da je brod bio pogrešno vezan i da je sidro trebalo biti više unutra. Izvršni direktor Luke Kotor a.d. Vasilije Kusovac kazao je Pobjedi da je sreća što niko nije povrijeđen i što ništa nije oštećeno u luci. On je potvrdio da je brod pretrpio oštećanja na krmenoj platformi i dodao da je pozvan remorker koji će otegliti brod do destinacije koju odrede odgovorni. Na lice mjesta su došli direktor Barske plovidbe, agent Barske plovidbe, direktor Pomorskog Incident u kotorskoj luci, oštećen brod barske kompanije Montenegro lines Feribot „Sveti Stefan“ pretrpio havariju saobraćaja, lučki inspektor kao i direktor Direktorata za pomorski saobraćaj koji je odgovoran i nadležan za strategijsko upravljanje kada je bezbjednost i sigurnost na moru u pitanju. Kusovac smatra da je brod nesposoban za plovidbu. On je mišljenja da brod ne bi trebao da izađe iz zaliva prije nego platforma bude popravljena, odnosno vodonepropusna.
- Vodonepropusnost je osnovni uslov plovnosti broda. Vidjećemo kakvu će odluku donijesti vlasti koje odlučuju kada je bezbjednost i sigurnost u Bokokotorskom zalivu i cijeloj državi u pitanju - kazao je Kusovac. Na našu konstataciju da niko nije stradao ali je ugrožena bezbjednost, Kusovac je odgovorio da je bolje reći da je bila ugrožena sigurnost. Na pitanje čija je krivica, on je kazao da je pukao konop.
- Vjetar je bio jak. Može se postavljati pitanje da li je konop bio oštećen, star ili nije. Brod je u četvorovezu. Sidra su naprijed, a brod je krmeni. To je jedini vez mogući u ovakvim prilikama. Konopi su pukli pod snagom vjetra. To se svakome može desiti - konstatovao je Kusovac.