KOMUN@ i ovoga puta donosi veliki broj interesantnih tekstova sa cijelog područja Crne Gore, a časopis započinje uvodnikom "Blago baštine kao privilegija " iz pera crnogorskog premijera Mila Đukanovića.
Za Komunu piše i Miodrag Vlahović koji je bio ministar inostranih poslova u vrijeme obnove nezavisnosti u tekstu pod naslovom “Nada stara deceniju” u kojem izražava nadu da deset godina kasnije nada još uvijek postoji da se Crna Gora može vratiti sebi i biti jedinstvena.
Dr Blagota Mitrić u tekstu o poeti o pravu i pravdi objašnjava da je Crna Gora ishodište cijelog njegovog životnog i profesionalnog tragalaštva pod nazivom “ Majko naša Crna Gora”, dok dr Čedomir Bogićević u tekstu pod naslovom “Od Vladimira do majskog vaskrsa”podsjeća na hiljadugodišnju državnost Crne Gore.
Akademik Sreten Perović piše o tome da “Crnu Goru danas u Evropi prihvataju kao osnaženo građansko društvo, osobeno u postkomunističkoj eri, što može da ohrabri sve one koji je vole kao majku Domovinu”, a mr Anastazija Miranović u tekstu o našoj baštini pod naslovom “Od neolita do pečata identiteta” podsjeća da je tokom hiljadugodišnje državotvornosti Crna Gora bila izložena brojnim izazovima. Marjan Mašo Miljić u autorskom tekstu otkriva priču o fermanu Sultana Selima III, “posebno važnom važnom dokumentu koji govori o faktičkoj nezavisnosti Crne Gore iz 1799.godine u vrijeme vladavine Petra I Petrovića Njegoša”.
Komun@ u ovom specijalnom izdanju prenosi tekst Branka Vojičića, objavljen u Monitoru 2005.godine pod nazivom “Zbilja praštaj gospodaru”. Mr Željko Rutović piše o medijima i referendumu 2006.godine u tekstu u kojem konstatuje da “zamjena teza, falsifikovanje činjenica i lične uvrede bile su su izražajni alat neprofesionalnog medijskog pisma”,a Vladimir Keković u fragmentu iz svoje knjige “25 godina kasnije” podsjeća na “veliki iskorak Crne Gore kada se vratila sebi i svojoj nezavisnosti”.
U tekstu pod naslovom “Kultura bez gubitništva “ prof dr Ratko Božović konstatuje da “poslije deset godina obnovljene crnogorske nezavisnosti koja je pokazala veliki civilizacijski potencijal i dobar istorijski smjer, ima razloga razmišljati o narednom desetljeću sa stanovišta kulture i demokratije “, dok Husein Ceno Tuzović piše o osam života Crne Gore u tekstu pod nazivom”Feniks iz vječne vatre”.
Dr Suad Numanović u svom tekstu o unapređenju i zaštiti ljudskih prava podsjeća na epohu za dobrobit svakog građanina, a Rifat Rastoder u tekstu pod naslovom >Očuvano stanište za jednake šanse<piše da “za razliku od svih država nastalih od bivših jugoslovenskih republika i pokrajina , jedino u Crnoj Gori državna nezavisnost obnovljena je na krajnje demokratski i evropski način “. Dr Goran Sekulović predstavlja malu galeriju istrajnih prijatelja Crne Gore koji su zaslužili naše najveće poštovanje, dr Vladimir Vojinović priču o istoriji i statusu crnogorskog jezika “koju treba posmatrati i kao metaforu same Crne Gore”, a dr Draško Došljak podsjeća na prisjedinjenje Vasojevića Crnoj Gori kao jednom od najvažnijih događaja u crnogorskoj istoriji.
U rubrici diplomatija u autorskom tekstu Dejan Vuković, redove posvećuje neustrašivoj Crnoj Gori koja brani svoju samobitnost navodeći da se iskra diplomatije razbuktala nakon međunarodnog priznanja CG na Berlinskom kongresu 1878.
Branka Bogavac u pismu iz Pariza u tekstu pod naslovom “Ram za jezik”piše o impresijama crnogoskih umjetnika o svojoj domovini, a Ljiljana Dufgran Boričić iz Švedske o” čarobnoj zemlji Divine Montenegro i Božanstvenoj Crnoj Gori “
Ismet Mujović u tekstu posvećenom Rožajama u kojem kaže da kada je bilo najteže država je stala uz taj grad i da je “Referendum o nezavisnosti bio dokaz povjerenja u Crnu Goru i jasnog slijeđenja njenog puta”
Takođe, u eseju o zavičaju redovni kolumnista Komune Ramiz Hadžibegović naglašava da je to " doživotni dug rodnoj grudi i da je zavičaj zavičaj i kada te zavije u očaj!?!".
U ovom broju Komune Veselin Konjević piše o svim dosadašnjim popisima u Crnoj Gori, a Željko Milović u rubrici o muzičkoj baštini predstavlja virtuoze na gitari Srđana Bulatovića i Darka Nikčevića. Isto tako Vildan Ramusović predstavlja poznate crnogorske karikaturiste sa nebrojanim nagradama Darka Drljevića i Luku Lagatora, a Igbala Šabović Kerović u rubrici iz arhitekture crnogorske gradove u prvim regulacionim planovima.
U tekstovima o crnogorskim nematerijalnim kulturnim dobrima Miro Marušić govori o Dobrotskoj čipki, Željko Milović o Godinju pod zaštitom pod naslovom “Biser sa tri dvoglava orla”, Vlado Duletić u zapisu iz Stanjevića o “Tri hrasta za tri rane”, a Marina Dulović o znamenitim peraškim Zmajevićima.
Slobodan Kovačević piše o” patriotima pod mantijom”, a Amer Ramusović podsjeća na nedavno preminulog Dragana Nikolića, velikana jugoslovenskog glumišta i njegovu vezu sa Crnom Gorom kao postojbinom kojoj se uvijek rado vraćao.Zoran Zečević predstavlja beransku razglednicu iz 1914.godine na kojoj su “Znani i neznani prvaci “, dok Dražen Drašković redove posvećuje crnogorskom sportu u prethodnih deset godina i uspjesima naših sportista.
Komun@ i u ovom specijalnom broju predstavlja nove naslove.Ovoga puta najnoviji roman “Drugoga sunca luče” poznatog crnogorskog književnika Miraša Martinovića koji je exluzivno ustupio jedan fragment iz tog rukopisa pod nazivom Kotor, a Miroslav Ćosović piše o bici za Herceg Novi 1687.godine u kojoj su Crnogorci mnogo krvi prolili.
U specijalnom broju Komun@ objavljuje i treći nastavak feljtona “Stranci o nama-Henrik Angel ( 1861-1922 iz istoimene knjige norveškog putopisca koji je Crnu Goru prešao na skijama, a koji priređuje Radmila Perović, a i ovaj, kao i sve prethodne brojeve Komune potpisuju glavni urednik Amer Ramusović, izvršni urednik Minja Bojanić, tehnički urednik Voislav Bulatović, a od sjutra( utorka 16.05.) svi čitaoci ga mogu pronaći na svim kioscima Štampe i ostalim prodajnim mjestima širom Crne Gore.