On je, odgovarajući na pitanje poslanika Demokratske partije socijalista (DPS), Zorana Jelića hoće li smanjenje kreditnog rejtinga usloviti buduće zaduženje kod međunararodnih finansijskih institucija sa većim kamatnim stopama, kazao da se Crna Gora u periodima lošijeg kreditnog rejtinga zaduživala po mnogo nižim kamatnim stopama, nego što je to bilo u periodu kada je kreditni rejting bio viši.
Agencija Moody's snizila je dugoročni kreditni rejting Crne Gore jedan nivo, sa Ba3 na B1, usljed, kako je navedeno, pogoršanja fiskalne pozicije. Fabris je na sjednici Odbora za ekonomiju, finansije i budžet na kojem su usvojeni izvještaji o radu CBCG i Savjeta za finansijsku stabilnost u prošloj godini, kazao da su rejting agencije često bile nepravedne prema Crnoj Gori.
“U jednom našem dokumentu iz prošle godine naveli smo stav iza kojeg ja i sada stojim, a odnosi se na to da je metodologija ocjenjivanja kreditnog rejtinga agencija vrlo nejasna i netransparentna i da poređenjem performansi zemalja sa sličnim kreditnim rejtingom smo uspjeli da identifikujemo zemlje koje imaju lošije sve makroekonomske performanse, a bolji rejting“, precizirao je Fabris.
CBCG je, kako je kazao, u tom dokumentu sugerisala državi da se raskine ugovor sa jednom rejting agencijom i angažuje druga.
Guverner CBCG, Milojica Dakić je, predstavljajući izvještaje o radu CBCG i Savjeta za finansijsku stabilnost za prošlu godinu, rekao da je ekonomski rast zabilježen u prošloj godini od 3,2 odsto uslovljen početkom gradnje krupnih investicionih projekata.
„Inflacija je na nivou 1,4 odsto, dok je na tržištu rada zabilježen rast broja zaposlenih, likvidnost realnog sektora je blago poboljšana, a zabilježen je i značajan rast stranih direktnih investicija (SDI)“, kazao je Dakić.
Budžetski deficit bio je na nivou od 8,1 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP). U bankarskom sektoru zabilježen je rast aktive, kapitala, depozita i kreditne aktivnosti banaka, sa smanjenim kamatnim stopama iako su i dalje zadržane na visokom nivou.
„Prihod je iznosio 11,3 miliona eura, rashodi 10,1 miliona, što je rezultiralo neto dobit od 1,16 miliona. Dobit se dijeli 50 odsto na opšte rezerve i polovina u iznosu od 650 hiljada EUR ide u budžet Crne Gore“, naveo je Dakić.
Poslanik Socijalističke narodne partije (SNP), Aleksandar Damjanović, rekao je da je to prvi zvanični dokument koji je stigao u parlament a daje neke cifre nimalo prijatne, kao što je iznos deficita veći od osam odsto.
On smatra da je ključno obilježje za prošlu godinu stabilnost finansijskog sistema, a rizik nelikvidnosti realnog sektora, što se kasnije preliva i na fiskalnu sferu.
„Može biti interesantno da iz godine u godinu imamo povoljne ocjene stabilnosti bankarskog sistema, dok se konstantno srijećemo sa rizikom fiskalne sfere i nelikidnosti domaće privrede, a valjda bi on trebalo da bude u funksiji razvoja privrednog sektora“, ocijenio je Damjanović, koji je i predsjednik Odbora za ekonomiju.
On je pitao čemu se duguje negativan rezultat banaka, na šta je Dakić odgovorio da se to najviše posljedica stanja u jednoj banci koja je imala povećanu obavezu izdvajanja zbog primjene Zakona o konverziji švajcarskih franaka (CHF) u eure.
Fabris je dodao da što se tiče prvog kvartala ove godine ukupan dobitak banaka je 6,6 miliona eura, a Hypo Alpe Adria bnaka (HAAB) je dominantno uticala na gubitak u prošloj godini, jer je njen gubitak bio 20,5 miliona eura. (Mina BUSINESS)