Radno vrijeme: Od 15. oktobra do 15. maja - radnim danima od 9 do 17 časova; subotom, nedjeljom i praznicima od 9 do 12 časova. Od 15. maja do 1. jula i od 1. septembra do 15. oktobra - radnim danima od 8 do 18 časova; subotom, nedjeljom i praznicima od 9 do 12 časova. Od 1. jula do 31. avgusta - radnim danima od 8 do 13 časova i od 18 do 23 časa
Prva pomorska zbirka Bratovštine Bokeljske mornarice otvorena je 1880. godine u Kotoru. U njenim spisima iz 1900. godine postoji podatak da je javnosti stavljen na uvid materijal, koji, pored nošnji i oružja Bratovštine, sadrži i druge predmete od izuzetne kulturno-istorijske vrijednosti. To je podstaklo upravu Bratovštine da osnuje “jedan povjesni muzej u kojem namjerava smjestiti staro oružje, isprave i sve ono što je kadro da proslavi uspomenu opstanka Bokeljske mornarice”. Muzej Bokeljske mornarice otvoren je 1938. godine u prostorijama palate Grgurina. Ovo barokno zdanje sa početka XVIII vijeka kompletno je restaurirano i adaptirano za potrebe Muzeja u periodu između 1949-1952. U ulaznom holu Muzeja je izloženo šest reljefnih tabli, na kojima su prikazani najznačajniji događaji iz slavne prošlosti Boke Kotorske i modeli brodova od XV do XVIII vijeka. Na stepeništu, koje povezuje hol sa prvim spratom, izložene su stare geografske karte i planovi gradova crnogorskog primorja, nastalih u periodu XVI-XIX vijek.
Centralna izložbena postavka posvećena je periodu od XVI do XVIII vijeka, kada se razvija domaće brodarstvo i pomorska trgovina, a bokeljski pomorci učestvuju u izgradnji ratnih i trgovačkih brodova u inostranstvu. Sastavni dio postavke su portreti slavnih Bokelja, dokumenta, modeli brodova, kao i saloni porodica Ivelić iz Risna i Florio iz Prčanja. Od etnografskog materijala, mogu se vidjeti narodne nošnje stanovništva Crnogorskog primorja, nakit i ukrasni predmeti. U sali sa oružjem, prezentiran je dio jedne od najbogatijih muzejskih zbirki te vrste na području nekadašnje Jugoslavije.
Posebnu vrijednost predstavljaju modeli oružja, rađeni u bokokotorskim oružarskim radionicama. Na stepeništu, koje povezuje prvi i drugi sprat, izložene su slike jedrenjaka u vlasništvu kapetanâ Crnogorskog primorja tokom XIX vijeka. U centralnoj odaji na drugom spratu, među portretima istaknutih bokeljskih pomoraca i brodovlasnika, nalazi se i portret Iva Visina iz Prčanja, koji je na svom brigantinu Splendido, kao prvi južni Sloven oplovio zemljinu kuglu 1852-59. godine.
U posebnoj prostoriji smješteni su predmeti i fotografije vezani za Prvi i Drugi svjetski rat. Posebno se ističe materijal vezan za pobunu mornara na austrougarskim ratnim brodovima 1918. godine u Boki. Tu se čuva i dio pramca razarača “Zagreb”, kojega su oficiri ratne mornarice Milan Spasić i Sergej Mašera potopili u Tivatskom zalivu 1941. godine. Jedna izložbena sala posvećena je Bokeljskoj mornarici, staroj pomorskoj bratovštini, koja je po predanju osnovana u IX vijeku. U vitrinama su nošnje i uniforme Bokeljske mornarice, zastava Sv. Tripuna iz prve polovine XIX vijeka, ključevi grada Kotora, fotokopije statuta bratovštine Sv. Nikole iz 1463. godine. Pored navedenog, muzejskom postavkom predstavljen je razvoj pomorskog školstva i parobrodarstva u Crnoj Gori, tokom XIX i XX vijeka, sa osvrtom na pomorsko-trgovačko preduzeće Jugooceanija, koje je formirano 1955. godine.