Radno vrijeme: Od 1. aprila - od 9 do 17 časova. Od 1. juna - od 9 do 18 časova
Katedrala Svetog Tripuna je najpoznatiji spomenik graditeljstva srednjevjekovnog Kotora. Podignuta je na mjestu manje preromaničke crkve iz 809. godine, koja je bila posvećena istom svetitelju. Nova katedrala se gradila više decenija i završena je 1166. godine. Ova trobrodna bazilika ima centralni brod duplo širi od bočnih, od kojih je odvojen snažnim stubovima sa korintskim kapitelima. Brodovi se završavaju polukružnim apsidama. Uz zapadnu fasadu prislonjena su dva zvonika, koji su svoj današnji izgled dobili poslije zemljotresa 1667. godine, kada je katedrala pretrpjela velika oštećenja. Od dekorativnih elemenata ističu se barokno profilisani otvori zvonika i niz stilizovanih glava, velika rozeta na pročelju, friz slijepih arkada duž krovnog vijenca, rekonstruisani južni portal i trifora glavne apside sa skladno ukomponovanim romaničkogotskim motivima. Katedrala posjeduje izuzetno vrijedne primjerke mobilijara i umjetničkih djela, smještenih u crkvi i u riznici (relikvijariju). Posebnu vrijednost ima jedna strana.
Pretpostavlja se da je novi ciborijum iz 14. vijeka djelo učenika fra Vita Kotoranina. U bočnim apsidama smještene su gotičke skulpture, dok su četiri mermerna oltara rađena u Veneciji u 18. vijeku.
Reljef Bogorodice s Hristom izradio je Deziderio Kotoranin u baroknom maniru. Tu je i remek-djelo srednjevjekovnog kotorskog zlatarstva – srebrna pozlaćena pala. Od fresko dekoracije iz prve polovine XIV vijeka, sačuvani su manji fragmenti kompozicija Raspeća i Skidanje s krsta, te desetak figura u tjemenima lukova izmedu brodova.
Od štafelajnih slika ističe se: Raspeće, rad Basana Starijeg, ikona Bogorodica sa Hristom, koja se pripisuje Lovru Dobričeviću, sv. Vartolomej, sv. Ðorde i sv. Antonin od Ðerolima da Santa Kroče, Poklonstvo kraljeva od Mihaela Najdlingera i još nekoliko djela nepoznatih autora. Relikvijarij katedrale smješten je u polukružnoj spratnoj kapeli, u kojoj je mermerne reljefe i slobodne kipove početkom 18. vijeka izradio venecijenski skulptor Frančesko Kabjanka. Tu se, pored “srebrnog moćnika” i “svete glave” sv. Tripuna, čuvaju brojne relikvije i votivni predmeti najrazličitijih formi, djela kotorskih zlatara od 15. do 19. vijeka.