Međutim, novinari su dobili poziv za brifing kod komesara Johanesa Hana, koji će, kako je navedeno, dati "pregled situacije povodom pristupnih pregovora Srbije", pa će se nakon toga o ovome više znati.
Zagreb u aprilu nije dao Srbiji saglasnost za otvaranje ovog pregovaračkog poglavlja.
Podsjetimo, Poglavlje 23 odnosi na oblast pravosuđa, borbu protiv korupcije, poštovanje prava...
Hrvatski ministar spoljnih i evropskih poslova Miro Kovač izjavio je nedavno u Briselu da "ima utisak" se približava rješenje za otvaranje pregovora sa Srbijom u Poglavlju 23.
Hrvatska traži da se kao mjerilo za otvaranje Poglavlja 23 u pregovorima sa Srbijom od Beograda zatraži puna saradnju s Haškim sudom, ukidanje zakona o nadležnosti Srbije za procesuiranje ratnih zločina na prostoru cijele bivše Jugoslavije kao i obezbjeđivanje prava hrvatskoj manjini.
Većina zemalja u EU kaže da su to bilateralna pitanja koja nisu postavljena kao uslovi za otvaranje pregovora i da ih treba paralelno rješavati. One navode da bi otvaranje tih poglavlja podstaklo i rješavanje spornih bilateralnih pitanja.
Poneke članice su u toj raspravi pokazale izvjesno razumijevanje za hrvatske argumente, ali su bile za otvaranje poglavlja 23 u pregovorima sa Srbijom do kraja juna.
Tekst i foto: rs.n1info.com