Iako je konferencija, Selena kaže, održana u "jako teškom kontekstu" ona je njom više nego zadovoljna. Okupljene su liderke, ne samo ženskih pokreta, već žene koje su mijenjale živote drugima, borile se za svoje ideale i svojim primjerom pokazivale da je moguće ako se ima hrabrosti, smatra ona.
,,Njihova imena izazivaju poštovanje, ne jer su to poznata imena, već zato što njihov rad stoji iza njih. Svaka priča, svaka borba, svako hapšenje, svako ućutkivanje i pobjeda na kraju", kaže Tasić.
Tokom trodnevnog trajanja i 20 panela, radionica i predavanja, na konferenciji učestvuje više od 50 govornica i govornika iz svijeta politike, aktivizma, preduzetništva, medija, umjetnosti, kulture, ekonomije iz svih zemalja regiona, ali i Evropske unije i čitavog svijeta.
Glavna poruka panela je, kaže Selena, usmjerena na veću aktivnost žena.
,,Žene moraju biti vidljivije, njihov glas mora da se čuje. Mi moramo da shvatimo da svojim potencijalom, obrazovanjem i radom imamo pravo na jednake šanse, mogućnosti i prostor za napredovanje kao i muškarci. Moramo da shvatimo da mi same sebi nekada ukidamo ova prava”, ističe ona.
Samo 10 zemalja svijeta vodi žena, dok je u svega 11 zemalja žena predsjednica Vlade. Prosječan broj žena u nacionalnim parlamentima širom svijeta je samo 22 odsto. Takođe, skoro svaka zemlja na svijetu ima manje od pet posto kompanija koje vodi žena. Uprkos dodatnih četvrt milijarde žena koje su ušle na globalno tržište rada, nejednakost zarada i dalje postoji. Žene u prosjeku danas zarađuju isto koliko i muškarci, ali - 2006. godine. Statistika je poražavajuća, a za položaj, krivo je društvo, ali i same žene, smatra Selena.
,,Čak i ako neka od nas prepozna potencijal kod sebe za određenu stvar, talenat, pored toga što je društvo koči, žene često same sebe stavljaju u poziciju slabije, jadnice i žrtve…Uloga žrtve je najudobnija uloga na svijetu. Izađimo iz te uloge”.

Ipak, nakon mnogo prepreka koje društvo postavlja, sve se može promijeniti, misli ona. Pitali smo je - kako.
,,Radom na sebi, obrazovanjem i stalnim ulaganjem u samu sebe žena prvo pravi tu malu promjenu kod sebe, pa promjenu kod sebi pet šest najbližih žena i tako dalje. Mislim da je glavna poruka, koja je poslata da svaka od nas to može, bila ona poznato ime ili nepoznato ime, u okviru svojih malih ili velikih obaveza, bitki i poziva", smatra ona.
Misli i da će žene kada se završi konferencija imati ambiciju i inspiraciju da promijene život na bolje. Osvrćući se na proteste žena iz nevladinog sektora, kaže da na našim prostorima i dalje važi da je žena ženi vuk. Besmislenog takmičenja, kaže ona, ne bi trebalo biti, jer "je ovo priča za svaku od nas i ukoliko mi sami ne pokažemo tu vrstu solidarnosti, niko nam je neće dati".

Ona dodaje i da su pozvali demonstrantkinje da prisustvuju skupu i tamo kažu šta imaju.
"Onu su to u nekoliko navrata odbile i nama je žao zbog toga. U okviru programa smo pročitale jedan dio njihovog saopštenja, mislimo da je to solidarno i fer.
Takođe, one su navele da je ovaj projekat ima veze sa srušenim projektom Ženska vlada. Ne nema. Zahvaljujući pogrešnim ženskim metodama borbe taj projekat je izgubljen. Navele su da Vlada izdvaja 17.000 eura za žene. Taj izgubljeni projekat donio bi 150.000 eura za 200 žena u Crnoj Gori koje su mogle da budu zapošljene kroz njega. A za ovaj događaj Vlada nije dala nijedan jedini euro", zaključila je Tasić.
Ivona DROBNJAK