Sci/Tech

„Drytools“ pobjednik Spark.me startup takmičenja

Ove godine zabilježene su rekordne 42 prijave za startup takmičenje iz čak 12 država.
„Drytools“ pobjednik Spark.me startup takmičenja
Ana Popović
Ana PopovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Deset najbolje ocijenjenih ekipa koje su dobile titulu polufinalista, a koje su se juče takmičile su: Bee and Me (Crna Gora), Craftinity (Poljska), Drytools (Srbija), Emily (Hrvatska), Get Hired With Me (Crna Gora), HUM app (Kosovo), Kidster (Crna Gora/Srbija), Letpet.in (Hrvatska), Smart Lumies (Hrvatska) i Yorefy (Slovenija).

Ovo je prvi put da se crnogorski startapovi u ovolikom broju nalaze u polufinalu Spark.me startup takmičenja, što ujedno predstavlja najbolji indikator rasta i razvoja crnogorskog startap ekosistema, kao i kvaliteta startapova koji ga čine. Kako je jedan od ciljeva kompanije doMEn da putem organizacije Spark.me konferencije i startap takmičenja podstakne razvoj crnogorske startap scene, možemo smatrati da su na pravom putu.

Na osnovu prezentacija i odgovora na pitanja žirija juče, odabrane su tri ekipe finalista koje su danas imale priliku da svoju ideju detaljnije predstave posljednjeg dana konferencije: Bee and Me (Crna Gora), Smart Lumies (Hrvatska) i Drytools (Srbija).

Marko Gaćeša, Drytools (Novi Sad) je prilikom prijema nagrade izjavio: „Pravimo proizvod koji ubrzava rad softverskih aplikacija, namijenjen je programerima da mogu brže da završe svoj posao. 15 godina se bavim ovim poslom profesionalno i dobar dio tima skoro isto toliko. Na ideju smo došli tak što sm sami bili dosta frustrirani koliko sporo se razvija softver i koliko nismo mogli da implementiramo sve ideje koje smo imali i nismo imali dovoljno noći i vikenda da to sve napravimo i onda smo krenuli da pravimo alat za nas, koji bi nas ubrzao, ali smo došli do zaključka da, kad smo napravili dobar dio, da može da pomaže i drugim programerima, te donijeli odluku da od toga napravimo glavni proizvod. Pošto ćemo u avgustu izbaciti tu verziju koja bi trebala da uključi dosta developera širom svijeta, onda nam tajming TechCrunch Distrupt-a perfektan da prezentujemo naš proizvod i da dobijemo trakciju tamo gdje se u suštini najviše razvija softvera u svijetu.“

Predrag Lešić, član žirija, u kojem su bili i Marvin Liao, Dave Haynes i Dilyan Dimitrov, naglasio je: “U principu sva tri projekta su dobri projekti, snažni projekti, projekti spremni da izađu na tržište. Ono što je bila procjena žirija jeste da je DryTools najspremniji projekat u ovom trenutku i da generalno može imati najviše koristi od odlaska u Ameriku i prezentovanja na TechCrunch Disrupt, u Aleji preduzetnika u San Francisku.”

Osvrnuvši se na ovogodišnji stav o konferencije, takođe je kazao: “Spark.me je opet, i ove godine bio bolji od prethodnih, četvrti put zaredom. Mi se iskreno, u timu koji organizuje ovu konferenciju, pitamo kako nadmašiti ovo sljedeće godine. Do sada smo to uspjevali, nadamo se da ćemo i iduće godine. Da smo na dobrom putu govori i kvalitet startap takmičenja koje iz godine u godinu postaje sve značajnije. Ono što me posebno raduje jeste da smo imali dva startap tima iz Crne Gore.”

Pobjednik dobija dvije povratne avionske karte za San Francisko, hotelski smjestaj za tri dana za dvije osobe i priliku da ostvari svoj san i od 12. do 14. septembra predstavi svoj projekat vodećim svjetskim investitorima i medijima na TechCrunch Disrupt “Aleji preduzetnika” u San Francisku. TechCrunch Disrupt “Aleji preduzetnika” je izložbeni prostor za potencijalno uspješne projekte i kompanije, koji posjećuju vodeći američki i svjetski investitori, mediji, kao i opšta javnost i koji predstavlja jednu od najboljih prilika da se biznis ideja predstavi potencijalnim investitorima i stupi u kontakt sa ljudima koji vam mogu pomoći da pretvorite svoj projekat u ostvarenje sna, odnosno uspješan posao.

Portal Analitika