Da li će dolazak Vectone Mobile-a biti višak ili osvježenje za telekomunikaciono tržište, biće uskoro poznato.
Telekomunikacije su privredna grana koja bilježi snažan rast već dvije decenije, a obim investicija širom svijeta mjeri se u desetinama milijardi eura. U Srbiji su već snažno pozicionirani Telekom, Telenor i VIP.
- Razlika je u tome što Vectone Mobile neće imati sopstvenu infrastrukturu, već će je iznajmljivati od jednog od postojećih operatora. Međutim, to za krajnjeg korisnika ne bi trebalo da ima pretjerano veliku važnost, zato što bi kvalitet usluge trebalo da bude jednak, odnosno da zadovoljava sve standarde propisane za pružanje te usluge - objašnjava direktor RATEL-a Vladica Tintor.
Na tri punoljetna građanina Srbije dolaze četiri SIM kartice za mobilni telefon. Takvo tržište nikada nije malo za dolazak novih kompanija.
Nekadašnja ministarka telekomunikacija, a sada profesorka na Elektrotehničkom fakultetu Aleksandra Smiljanić objašnjava da se i ove kompanije sreću sa izazovima, jer im servisi kao što su WhatsApp i Viber preuzimaju dio usluga.
- Kako se razvijaju novi servisi, firme koje imaju infrastrukturu se prilagođavaju i mijenjaju svoju cjenovnu politiku i okreću se ka, na primjer, brzom internetu i razvoju svoje mreže povećanja kapaciteta i ka naplaćivanju tih usluga koje se sada traže. A to je da se sve više informacija "skida" i "postavlja" - ističe ona.
Prema prvim informacijama, pozivi između korisnika Vectone Mobile-a u Srbiji biće besplatni, kao i pozivi ka korisnicima te mreže u drugim zemljama, a Srbija je prva država van Evropske unije u koju dolazi ova britanska firma.
Izvor i foto: B92/Beta, AP