Politika

ĐUKANOVIĆ: NATO motiv za nastavak reformi

Novi status u okviru NATO alijanse motiv je više da istim tempom nastavimo sa reformama u oblasti vladavine prava i jačanja javne podrške, saopštio je predsjednik Vlade Crne Gore, Milo Đukanović.
ĐUKANOVIĆ: NATO motiv za nastavak reformi
Portal AnalitikaIzvor

On danas učestvuje na plenarnoj sjednici proljećnog zasjedanja Paralmentarne skupštine NATO-a koja se održava u Tirani. Đukanović vjeruje da će, kako je rekao, saveznici prepoznati predanost i odgovornost i bez zastoja ratifikovati protokol.

Đukanović je u svom govoru kazao da potpisivanjem Protokola o pristupanju na Ministarskom sastanku NATO u Briselu 19. maja, Crna Gora je de facto postala dio evroatlantske zajednice naroda.

- Uskoro će početi proces ratifikacije Protokola od strane saveznica. Crna Gora, kao ozbiljan i odgovoranpartner, ostaje posvećena ispunjavanju obaveza u oblasti vladavine prava i jačanja javne podrške. Novi status u okviru Alijanse je motiv više da nastavimo sa reformama istim tempom. Vjerujem da će saveznici prepoznati našu predanost i odgovornost, i bez zastoja ratifikovati Protokol. To će omogućiti da već iduće godine postanemo punopravna članica NATO. Vaša uloga u tome je posebno značajna. Zato bih iskoristio priliku da vas zamolim da u vašim nacionalnim parlamentima budete pokretači inicijative da seproces ratifikacije obavi što prije – naveo je Đukanović.

Dokument potpisan u Briselu ima izuzetan politički značaj za našu zemlju, ali i, kako kaže, za region Zapadnog Balkana, ali i za NATO.

- Crna Gora je dobila priliku da učestvuje u radu svih tijela Alijanse, u dijalogu o najvažnijim političkim i bezbjednosnim pitanjima današnjice. Poseban podstrek za nas je učešće po prvi put u takvom statusu na Samitu u Varšavi. Smatramo da našim aktivnim angažovanjem u regionu, kao i na drugim područjima, možemo zajedno s partnerima da doprinosimojačanju evropske bezbjednosti i sigurnosti na Mediteranu. U momentu kada se svijet suočava sa brojnim bezbjednosnim izazovima, ne samo u Evropi i na Bliskom istoku, članstvo u NATO omogućava potrebnu sigurnost. U našem slučaju, to je garancija da ćemo moći upravljati svojom budućnošću, i time osigurati da se mnoge neprijatne epizode iz naše dalje i bliže prošlosti nikad ne ponove. Zato je poziv za članstvo u NATO za Crnu Goru jedan od najznačajnijih uspjeha Crne Gore u protekloj deceniji – naveo je premijer.

On je uvjeren da će Crna Gora kao punopravna članica Alijanse brže napredovati u svim oblastima, pa i u svojoj misiji podizanja nivoa svijesti o važnosti poštovanja ljudskih prava i sloboda.

- Zato želim da istaknem značaj snaženja uloge žena u oblasti bezbjednosti, posebno za tradicionalna društva kao što je crnogorsko. U tom kontekstu ukazujem na punu posvećenost Crne Gore implementaciji Rezolucije 1325 - Žene, mir i bezbjednost Savjeta bezbjednosti UN. Mi smo ponosni na činjenicu da je Crna Gora bila jedina republika u kojoj nije bilo ratova i razaranja u vrijeme raspada Jugoslavije, i što smo sačuvali mir i učvrstili multietnički sklad u najtežim vremenima. Na tim dostignućima danas smo kao nezavisna država prepoznati kao katalizator dobrosusjedskih odnosa i regionalne saradnje i povezivanja. Posebno je za nas važno što Crnu Goru takvom vide naši susjedi. Članstvo Crne Gore u NATOće dodatno ojačati stabilnost regiona, a time i cjelokupne Evrope. U političkom smislu, napredak Crne Gore jasno pokazuje da su vrata Alijanse otvorena za zemlje aspirante,za šta će se Crna Gora snažno zalagati i kao buduća članica. To je najbolji i najubjedljiviji odgovor retrogradnim snagama u regionu i izvan njega. Tokom posljednje decenije Balkan je preskočio vjekove. Međutim, političke snage koje žele da zaustave proces integracija nijesu u potpunosti pobijeđene. Naprotiv. Motivisane bezbjednosnim, ekonomskim i drugim izazovima s kojima se evroatlantski prostor suočava, postaju aktivnije.Ta činjenica se ne smije zanemarivati – kazao je Đukanović.

Priča o bezbjednosti i aktuelnim globalnim procesima fokusirana je na poznate izazove, ali i na nove fenomene. Bilo da se radi o međunarodnom terorizmu, o DAESH, o pojavi stranih boraca, sukobu na tlu Evrope u Ukrajini, ili snažnom talasu izbjeglica i migranata koji je zapljusnuo Evropu...

- Niko nije izolovan i imun na ove i druge unutrašnje i vanjske prijetnje. Ovo se posebno odnosi na naš region. Jer, Zapadni Balkan se suočava sa još neriješenim autentičnim problemima, dok trpi posljedice nekih od ovih navedenih prijetnji. Savremeni život nas uči da su bezbjednosne opasnosti, gdje god da se pojavljuju, zajednički problem. Iskustvo je pokazalo da se oni mogu i moraju rješavati jedino udruženim snagama i saradnjom. NATO se posebno za nas na Balkanu pokazuje kaonajsigurniji okvir stabilnosti i prosperitetnije budućnosti.Bez pune integracije regiona u evropske i evroatlantske strukture bezbjednosna slika Evrope bila bi nedovršena. Vizija Evrope ujedinjene, slobodne i u miru, dovela je do najdugoročnijeg perioda prosperiteta na evropskom tlu. Potpuno ostvarenje te vizije će biti moguće tek kada svi budemo integrisani. Iako mnogi procesi danas prijete da osujete ovu viziju, važno je zajednički raditi na njenom ostvarivanju. Crna Gora se već ponaša kao članica Alijanse. Bilo da se radi o dugogodišnjem doprinosu bezbjednosti Avganistana, i drugim mirovnim misijama,o aktivnostima u okviru Globalne koalicije za borbu protiv DAESH, ili dijeljenju stavova i politike NATO i EU prema krizi u Ukrajini... Crna Gora, sjutra kao punopravna članica, ostaje spremna i otvorena za dalji doprinos globalnoj bezbjednosti – poručio je premijer.

Albanija će, kako je za RTCG izjavio predsjednik albanskog Parlamenta Ilir Meta, biti prva članica NATO koja ce ratifikovati Protokol o pristupanju Crne Gore.

Predsjednik parlamentarne skupstine NATO, Majkl Tarner, čestitao je Crnoj Gori potpisivanje protokola, poručujući da će i dalje snažno zagovarati članstvo Crne Gore u NATO-u, jer je, kako je kazao, Crna Gora pokazala da dijeli viziju slobodne Evrope.

Portal Analitika