Za rad u radnim grupama za vođenje pregovora sa Evropskom unijom, njihovi članovi isplaćeni su u iznosu većem od 441.000 eura. Od toga iznosa, prema analizi CGO-a, najveći procenat isplaćen je predstavnicima ministarstava i to skoro 392.000 eura, dok su značajno manji iznosi uplaćeni predstavnicima ostalih organa javnog sektora.
“Ministarstvo vanjskih poslova je isplatio 179.000. Kada govorimo o najznačajnim isplatama, možemo izdvojiti i Ministarstvo pravde koje je isplatilo 51.308,44 eura za 13 svojih predstavnika koji su delegirani u Radne grupe”, kazala je Ana Nenezić iz CGO-a.
Na pitanje da li je iznos od preko 400.000 za rad u radnim grupama veliki, imajući u vidu da je pregovarački proces počeo prije četiri godine, Nenezić kaže:
“To nijesu značajna finansijska sredstva i odnose se na veliki broj ljudi. Ja sam napomenula da su uglavnom dodatno plaćani šefovi Radnih grupa i oni koji su kordinatori podgrupa”.
A oni koji ne plaćaju predstavnike za rad u radnim grupama su, kažu u CGO-u, Ministarstva odbrane i održivog razvoja i turizma.
“Jer smo shvatili i doživjeli proces EU integracija kao dio svakodnevnih radnih obaveza. I negdje smo ga svrstali u vrh, a sve uvažavajući strateški cilj - što brža integracija Crne Gore u EU”, kaže Ivana Vojinović iz Ministarstva održivog razvoja i turizma.
Za vođenje pregovora o pristipanju Crne Gore sa Evropskom unijom formirane su 33 radne grupe u kojima je angažovano preko 1.000 članova.
Analiza CGO dio je aktivnosti u okviru programa Evropske integracije Crne Gore.
rtcg.me