Iz Ministarstva su agenciji Mina-business kazali da taj Vladin resor, u saradnji sa Kancelarija Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori, Glavnim gradom Podgoricom, Prijestonicom Cetinje i Opštinom Bijelo Polje, realizuje projekat Unaprijeđenje konkurentnosti ekonomije, koji ima za glavni cilj unaprijeđenje poslovnog ambijeta, razvoja biznis zona i biznis klastera.
„U okviru projekta pristupilo se izmjenama i dopunama Uredbe o biznis zonama, kojom se utvrđuju uslovi za osnivanje biznis zona u Crnoj Gori, njihova klasifikacija prema strateškom značaju, uspostavljanje, uređenje i upravljanje, unapređenje infrastrukture, kao i druga pitanja od značaja za funkcionisanje biznis zona“, rekli su iz Ministarstva.
Izmjene i dopune se, kako je objašnjeno, rade u smislu jasnog definisanja i razgraničenja poslovanja između biznis zona od strateškog interesa, koje osniva Vlada samostalno ili u saradnji sa drugim osnivačem, i biznis zona od interesa za lokalnu samoupravu, koje osniva jedinica loklane samouprave samostalno ili u saradnji sa drugim osnivačem.
„Upravljanje biznis zonama od strateškog interesa biće povjereno Vladi i one će biti jedan od mehanizama privlačenja velikih investitora značajnih za dalji ekonomski razvoj države. Ove zone će podržati država u smislu dodatnog infrastrukturnog opremanja, kao i dodatnih olakšica sa državnog nivoa. Sa druge strane, biznis zonama od lokalnog interesa upravljaće, kao i do sada, jedinica lokalne samouprave“, dodaje se u saopštenju.
Uredba će precizno definisati sve korake koje je neophodno preduzeti u smislu osnivanja, upravljanja, opremanja i popunjavanja biznis zona.
Iz Ministarstva su naveli da će posebno biti definisani uslovi koje korisnici moraju ispuniti kako bi svoje poslovanje otpočeli u okviru biznis zona, kao i načini infrastrukturnog opremanja zona.
„Takođe, Uredbom o biznis zonama će se definisati olakšice koje sljeduju korisnike ukoliko se odluče da svoje kapacitete pozicioniraju u okviru jedne od biznis zona“, saopštili su iz Ministarstva.
Biznis zona predstavlja jedinstven entitet na području lokalne samouprave, koji korisnicima pored zajedničkog prostora i infrastrukture, pruža dodatne poreske i administrativne olakšice sa državnog i lokalnog nivoa.
„Biznis zona može biti proglašena na brownfiled i greenfield prostoru, ali unaprijed moraju biti definisati i uređeni imovinsko-pravni odnosi“, rekli su iz Ministarstva.
Trenutno je u Crnoj Gori devet biznis zona od lokalnog interesa otvoreno za ulaganja. One su pozicionirane na teritoriji Berana, Bijelog Polja, Mojkovca, Kolašina, Rožaja, Nikšića, Podgorice, Cetinja i Ulcinja.
Mina business