On smatra da istovremene najave nekoliko zemalja o ekskluzivitetu prve članice koja će ratifikovati protokol u svom parlamentu sigurno odgovaraju svim građanima i svim strukturama koje Crnu Goru vide u stabilnom i modernom društvu.
“Sa druge strane, više raduje podatak da u periodu od potpisivanja protokola niti jedna zvanična politika zemalja članica nije najavila bilo kakve dileme po ovom pitanju. U ovom momentu se čini da imamo manje i veće prijatelje, ali nemamo neprijatelja”, kazao je Dedović agenciji MINA.
On je rekao da je očigledno da države regiona, susjedi i zemlje Višegradske grupe uz izvjesnu dozu euforije najavljuju ratifikaciju kao maltene, istorijski čin u svojim zemljama, značajniji nego što je za Crnu Goru.
“Iz zemalja osnivača Alijanse, zemalja koje najvećim dijelom participiraju u Savezu dobili smo skromne poruke ohrabrenja i uvjeravanja u kontinuiran afirmativan stav prema crnogorskoj stolici u NATO-u”, dodao je Dedović.
Samo neupućeni, kako smatra, mogu pomisliti da je Crna Gora odigrala dobru utakmicu i da je prebacanjem lopte u široko dvorište Alijanse “kupila vrijeme i zaradila odmor”.
Prema njegovim riječima, poruke iz Velsa, izrečene diplomatskim manirom, bile su jasne i najvećim laicima.
“Reforme u bezbjednosnom, obavještajnom i sektoru odbrane su pred kompletiranjem, a izgleda da je pravna država počela da koristi mehanizme i time oblast vladavine prava učini dovoljnom za prelaznu ocjenu", kazao je Dedović.
On je podsjetio da periodična istraživanja bilježe rast podrške javnosti što je sve dovelo do decembarske pozivnice i majskog potpisivanja protokola.
Dedović je naveo da istraživanja javnog mnjenja, bez obzira na to ko ih sprovodi i za čije potrebe, pokazuju da se već deset godina početno - tri trećine (za, protiv i neodlučni) nije rapidno promijenilo.
On je ocijenio da je interesantno da svako ispitivanje sadrži i pitanje - Da li vjerujete da će Crna Gora biti članica NATO.
“Pažljivo pratim brojke i procente koje se objavljuju kao odgovor na ovo pitanje i nikad mi nije bilo jasno kako je procenat afirmativnih stavova prilično veliki i nikako u srazmjeri sa prethodnim procentima (za, protiv, zbog čega)”, rekao je Dedović.
To, kako je kazao, navodi na činjenicu da građanska participacija u donošenju važnih odluka za državu i društvo nije prepoznata. „Krupne teme“ su ostavljene za ogroman broj izvođača političkih radova svrstanih u 50-ak partija koje bi svakako trebalo da izražavaju raspoloženje i stavove građana”.
“Aktuelna dešavanja na unutrašnjoj političkoj sceni, prekompozicija Vlade po širini i dubini, izbor novog predsjednika Skupštine ukazuju na mobilizaciju pro-NATO snaga za koje vjerujem da će na jesenjim izborima imati većinu mjesta u parlamentu i preuzeti odgovornost donošenja odluke o punopravnom članstvu u Alijansi”, ocijenio je Dedović.
On je poručio da će pitanje članstva u NATO biti u vrhu prioriteta predizbornih političkih programa.
“Tako da će naredni parlamentarni izbori predstavljati, između ostalog, i preispitivanje volje građana po pitanju punopravnog članstva Crne Gore u Alijansi", zaključio je Dedović.
- Portal Analitika/
- Politika /
- Dedović: Proces ratifikacije će povećati podršku
Dedović: Proces ratifikacije će povećati podršku
Proces ratifikacije pristupnog protokola za članstvo Crne Gore u Alijansi će sigurno uticati na blagi rast podrške domaće javnosti NATO integracijama, ocijenio je izvršni direktor Alfa centra, Aleksandar Dedović.
Portal AnalitikaIzvor