- Poslanici su izabrani od naroda da bi se u Skupštini borili za njihova prava. Neučestvovanjem se samo otvara dodatni prostor DPS-u da sa koalicionim partnerima usvaja bitne zakone bez prilike da se čuje druga strana - naveo je on.
Milić je izrazio nadu da će ministri u Vladi izbornog povjerenja ostvariti ciljeve zbog kojih je ta vlada formirana, dok će SNP "uraditi sve da ti konkretni rezultati budu manifestovani na sljedećim izborima, koji bi konačno trebalo da budu slobodni i pošteni".
On podsjeća da su politički sporazum potpisali na osnovu odluke Glavnog odbora "kao odgovoran odnos prema nasušnoj potrebi za stvaranjem uslova za fer i slobodne izbore", te da su, nakon parlamentarnog dijaloga, odbili učešće u Vladi izbornog povjerenja.
- Da budem precizan: Sporazum i lex specialis su dva potpuno suprotna dokumenta i međusobno se isključuju. Ali, bez obzira na sve to, realnost je da postoji Vlada izbornog povjerenja i dok god bude postojala ta Vlada, treba sve uraditi i aktivno djelovati kako bi se oni ciljevi za fer i poštene izbore i ostvarili - naveo je Milić.
On takođe samatra da je izbor Darka Pajovića na mjesto predsjednika Skupštine samo "formalizacija dogovora koji je nastao ili 2015. ili 2016. između DPS-a i Pozitivne Crne Gore".
- Moram prvo da odbacim tezu koja je saopštavana na sjednicama o koalicijama SNP-a sa bilo kim. Svi smo ušli u parlamentarni dijalog osim DF-a, i to sa namjerom da obezbijedimo uslove za slobodne i fer izbore. Nas su građani birali da budemo u Skupštini i da se borimo za rješavanje problema tih istih građana u parlamentu, bez obzira na to ko je predsjednik, potpredsjednik ili nešto drugo. Zato što se razlikujemo od drugih i nijesmo bojkotovali, imali smo priliku da sve građane preko sjednica upoznamo sa svim onim što je SNP uradio za ove četiri godine. Pozivam sve da nastavimo da radimo. Svoj oblik nezadovoljstva izborom Pajovića SNP je pokazala tako što niti smo ga podržali, niti smo ga glasali. Tako će biti ubuduće za sve ono što dolazi od DPS-a i nije u interesu građana - dodao je Milić.
Kao glavni razlog neprisustvovanja svečanoj sjednici Skupštine na Cetinju povodom deset godina nezavisnosti, naveo je kako Deklaraciju o nezavisnosti, koja je usvojena 3. juna 2006, smatra dokumentom koji sam po sebi generiše podjele u Crnoj Gori, te je pozvao javnost da dio tog teksta uporede sa Deklaracijom sa Petrovdanske skupštine na Cetinju 12. jula 1941. godine.
- Naglašavam da mi se ne sviđaju stavovi koji su se čuli na Cetinju, posebno o patriotama i izdajnicima. Ovu državu najviše ruše oni koji je grade kao privatnu, bez obzira jesu li projektanti, investitori, izvođači radova ili zaposleni na privremenim i povremenim poslovima.
Milić podsjeća na značaj ovogodišnjih parlamentarnih izbora, "jer bi trebalo da budu prekretnica kada je posrijedi vršenje vlasti u crnoj Gori, gdje se na vlast neće gledati kao na plijen nego kao na obavezu".
- Obavezu da se poboljšavaju uslovi života svih građana Crne Gore. I zbog toga, ko želi sa SNP-om da gradi Crnu Goru kao politički stabilnu, ekonomski jaku, socijalno odgovornu i bezbjednosno sigurnu, dobrodošao je. Insistiraćemo da ta nova Vlada bude garant održavanja državnog referenduma o ulasku u NATO. Prije deset godina smo jasno saopštili da se glasanjem "da" na referendumu Crna Gora nastavlja graditi kao privatna država, vrijeme je pokazalo da smo bili u pravu. Zato je baš na SNP-u odgovornost da pozove sve da Crnu Goru gradimo u čuvamo kao javno dobro, koje pripada svim građanima i građankama naše zemlje. Vidjeli ste i sami da sporazum Demosa, URE i SNP-a o neulasku u koaliciju sa DPS-om neki nijesu potpisali, neki su i izbjegli, a danas se nalaze u Vladi izbornog povjerenja, a neki od njih i danas glume da su opozicija a nijesu htjeli da stave potpis. To je realnost koje treba da budu svjesni svi, a svjesni smo i mi u SNP-u - zaključuje Milić ja Antenu M.
Izvor: Antena M