Društvo

Alfandari: Antisemitizma u Crnoj Gori nema

U Crnoj Gori nema antisemitizma, kao što ga, prema riječima predsjednika Jevrejske zajednice Jaše Alfandarija, ima u najvećim zemljama bivše Jugoslavije - Hrvatskoj i Srbiji. On je u intervjuu za Pobjedu kazao da vjeruje da ti vjetrovi neće doći u Crnu Goru.
Alfandari: Antisemitizma u Crnoj Gori nema
Portal AnalitikaIzvor

Alfandari se u razgovoru za Pobjedu osvrnuo i na nedavni incident koji se dogodio na panel diskusiji ,,Holokaust i sjećanja“, kada je demonstrativno napustio skup nakon što je čelnik Građanske alijanse Boris Raonić počeo da priča o situaciji u Izraelu i Palestini.

Smatrajući da to nije bila tema diskusije, predsjednik Jevrejske zajednice u Crnoj Gori požalio se Evropskom parlamentu i stranim ambasadama, od kojih je, kako saopštava, dobio i odgovor.

Alfandari još ne želi da kaže šta piše u odgovorima.

 - Ne bih o tome. Obratili smo se cijelom svijetu. Objavićemo ove sedmice javno pismo sa svim rezultatima cirkusa – rekao je on.

Alfandari je kazao da ne želi da replicira Raoniću, niti da sa njum ulazi ni u kakav duel. Razlog je, kako kaže, prost.

- Tri dana je prije panel diskuje spremao nastup u vezi palestinskog problema. On je svjesno iskoristio gostoprimstvo organizacije. Nametnuti nekome temu i skoro besprizorno ne dozvoliti da se ta tema prekine, dok to ne ispriča u jednom potpuno drugom kontekstu, ne shvatajući da to baš nije mjesto za to. Raonić nam je poslao pismo i adrese kojima je još to uputio - vrhovni rabin Izraela, Svjetski jevrejski kongres i izraelska ambasada u Beogradu. Opet njegovo pravo. Prozvao je mene da vodim protiv njega medijsku harangu. Ono što se desilo tog dana jednostavno spominje kao jedan mali ne sporazum, ali ne piše šta je bio razlog nesporazuma. Gospodin Raonić nije poznat u Svjetskom jevrejskom kongresu, ja jesam, pa su oni pitali: ,,A šta je bio nesporazum“. Rekao sam da je na panelu o holokaustu on počeo da priča o Palestini. Tu se tema završila, a to fali u njegovom pismu. Ne želim sa njim da repliciram ni po kojoj temi, ni po kom osnovu, ako ništa drugo ono zbog razloga na koji je način on proturio tu priču. Druga stvar, nije to bilo u prisustvu izraelskog ambasadora koji je adresa za tu priču. Holokaust je jedna otvorena rana u jevrejskom narodu koja stalno gnoji, koja nikad neće da zaraste. S kojim pravom je došao na diskusiju da vrijeđa, nazvao je nasljednike preživjelih holokausta, to su današnje vojska i državljani, građani Izraela, da su fašisti – istakao je on.

Upitan kako je zadovoljan načinom na koji su Jevreji prihvaćeni u Crnoj Gori, te ima li u našoj državi antisemita, Alfandari je odgovorio da je Jevrjeska zajednica prilikom osnivanja licitirala da li ima pet Jevreja, 12 ili nijednog.

- Poslije te licitacije koja je trajala pola godine počelo je sa pričom što će Crnoj Gori Jevrejska zajednica. Onda je i to prošlo. U Crnoj Gori ima dosta antisemita. Antisemiti su veoma površni. Upozoravaju: ,,Pusti njega, taj je Jevrej, taj će da te prevede žednog preko vode“. U redu, a kad pitaš: ,,Koliko je Jevreja tebe prevelo žednog preko vode“, dobiješ odgovor da ne poznaje Jevreje. U Crnoj Gori ne postoji antisemitizam kao što ga ima u Hrvatskoj danas, ovog momenta. Kao što ga ima u Srbiji u drugom nekom obliku nego što je u Hrvatskoj. Ovdje to ne postoji. Možda mene određeni član Vlade ne voli kao pripadnika jednog naroda. Može biti i može biti da će to ženi ili nekom bliskom to da saopšti, ali kad gledate frontalnu tu sliku u Crnoj Gori toga nema – poručuje on.

Na pitanje da prokomentariše sukob između Izraela i Palestine, Alfandari je odgovorio da „nije advokat Jevreja niti Izraela, ali, kad se već priča onda moramo reći istinu“.

- Osnovno pravilo je da slika izraelsko-arapskog sukoba nikako ne može da bude crno-bijela. Ona ima jedno pet milijardi nijansi između crnog i bijelog. Bukači sa plitkim rezervoarima informacija nijesu mjerodavni. Mogu da saslušam čovjeka koji je proveo pola godine ili godinu dana tamo. Za svađu Za svađu i za ljubav uvijek treba dvoje. Postoji neki razlog sa one strane vjerovatno, ali postoji i sa ove. U cijelu tu priču ulaze razne vlade, kako u Izraelu tako i u arapskim zemljama. Cijela priča Bliskog istoka je veoma komplikovana – poručuje on.

(Opširnije čitajte u današnjoj Pobjedi)

Portal Analitika