Protiv odluke, koju su predložili poslanici DPS-a, bili su poslanica Socijaldemokratske partije (SDP) Draginja Vuksanović i nezavisni poslanici Velizar Kaluđerović i Neven Gošović.
U ime predlagača, Marta Šćepanović iz DPS-a pojasila je da je razlog osnivanja odbora to što je manadat Komisije koja se bavila slučajevima napada na novinare istekao.
Ona je kazala da bi u odboru bio isti broj poslanika vladajuće koaliicije i opozicije.
“Formiranjem ovog tijela u okviru Skupštine ojačaće se njena nadzorna uloga i doprinijeti većoj podršci realizacije ciljeva zbog kojih se formiralo ovo tijelo, a svakako će biti i veća transparentnost povodom otkrivanja ovih slučajeva”, rekla je Šćepanović.
Ona je precizirala da su nadležnosti odbora - analiza neriješenih slučajeva nasilja nad novinarima i prijetnji, uključujući ubistvo Duška Jovanovića, analiza slučajeva zastraživanja novinara i medijskih kuća koji mogu dovesi do jačanja autocenzure i ograničavanaja prostora za istraživačko novinarstvo.
Šćepanović je kazala da će nadležnost odbora biti i analiza potrebe daljeg unaprijeđenja i promjena radnog zakonodavnstva za novinare, kao i analiza stepena autonomije rada novinara i njihove nezavisnosti uključujući i vlasnike medija.
“Cilj ovog stava je da se obezbijedi nezavisnost u radu novinara koja podrazumijeva i nezavisnost od vlasnika medija i da se obezbijedi istraživačka nezavisnost novinara, da se obezbijedi pravo i obaveza u odnosu na profesionalne i etičke standarde koje ne treba da naruše ni vlasnici medija”, precizirala je Šćepanović.
Prema njenim riječima, s tim je usko povezano osiguravanje radnog mjesta novinara.
Kaluđerović je ocijenio da ta tačka izlazi iz nadležnosti odbora i da nema nikave veze sa pitanjem nadzora istraga povodom napada na novinare.
“Analiza stepena autonomije u radu novinara i njihove nezavisnosti, uključujući vlasnike medija bi za nas bilo strahovoto opasno, da mi kao političari analiziramo nezavisnost novinara. Mi ovdje nadziremo rad državnih organa, i nadležnih institucija koje istražuju da li se kvalitetno radi na istraživanju počinilaca, nalogodavaca na novinare i medijske kuće, a ovo je nešto što je potpuno van toga”, smatra Kaluđerović.
On je rekao da ta tačka ne treba da bude u tekstu predloga odluke, jer potpuno izlazi iz nadležnosti tog odbora.
Vuksanović je rekla da postoji kontradikcija između predmeta odluke i materijalno pravne odredbe koja se tiče analize stepena autonomije novinara.
“Apsolutno ne dolazi u obzir da stoji na ovom mjestu, zbog prvog dijela koji govori da se analizira stepen autonomije u radu novinara, za šta mi iz SDP-a smatramo da je udar na nezavisnost medija i u tim dijelu smatramo da nije nadležnost bilo kog odbora u Skupštini”, poručila je Vuksanović.
Ona smatra da je odluka o formiranju privremenog odbora predložena da bi se kroz nju “provukla” kontrola rada privatnih medija.
Šćepanović je pojasnila da je cilj odluke da se zaštite novinari.
“Ne samo u praćenju neriješenih slučajeva već i da se analizira potreba daljeg unaprijeđenja radnog zakonodavstva za novinare, a vezano sa tim i stepena autonimje, odnosno koliko je novinar u svom istraživačkom radu slobodan da ono što istraži i obajvi, a da ga ne sputava bilo koji vlasnik medija”, precizirala je Šćepanović.
Ona je dodala da je to svrha predloga i da nema skrivenih namjera i pritiska na medije.
Vukasanović je poručila da novinari sami znaju da se štite. “Znaju novinari u slučaju bilo kakvog napada koja su sredstva građansko-pravne, a koja krivično- pravne zaštite”.
“Ne vidimo razlog da se ovdje sada brine o statusu novinara kada se zna kako oni mogu da zaštite i ostvare sva svoja prava”, smatra Vukasanović.
Poslanik DPS-a, Ljujiđ Škrelja, rekao je da odluku o autonimiji rada novinara ne doživalja kao napad na autonomiju medija u vezi sa programskim sadržajem.
“Čovjek treba da ima autionomiju da sam odlučuje šta će da radi i piše, a da niko ne utiče na njega i u tom se kontekstu se ogleda ta autonomija”, ukazao je Škljera.
Gošović je ocijenio da je donošenje ove odluke značajano, ali da nije svrsishodno, jer odbor neće biti u prilici da izvrši posao prije nego mu istekne manadat.
“Zbog toga se postavlja pitanje da li, sa aspekta svrsishodnosi, ovaj saziv treba da donese odluku o formiranju odbora u čijem radu praktično neće učestvovati”, ukazao je Gošović.
On je dodao da se autonosnost medija štiti zakonima.
Prema njegovim rijčima, privatni mediji nemaju obavezu zaštite nezavisnosti, jer je to stvar nijihove uređivačke politike, a parlamentarci ne mogi imati ingerencije u tome.
“Najbolje je rješenje da ta tačka ne bude predmet ove odluke, jer se stvaraju dileme, nerazumjevanja i sve ono što bi moglo u javnosti da se protumači na način koji parlamentarcima ne treba”, predložio je Gošović.
Kaluđerović je rekao da ako bi Odbor podržao odluku o formiranju privremenog odbora, na taj način bi dali zeleno svijetlo aktu koji nije u skladu sa Ustavom i pravnim poretkom Crne Gore.
On je predložio da se sporna tačka izbriše kako ne bi bilo "problema" u formiranju odbora, ali Zakonodavni odbor taj predlog nije podržao, jer su poslanici DPS bili protiv.
Odbor je usvojio i Predlog zakona o zaštiti prirode, Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o upravljanju otpadom i Predlog odluke o dodjeli Ugovora o koncesiji za proizvodnju ugljovodonika u podmorju Crne Gore.
Izvor: Mina
Foto: skupstina.me