Prema studiji objavljenoj u časopisu Bulletin of the American Schools of Oriental Research, građevina dužine olimpijskog bazena, a dvostruko veće širine, pronađena je oko 800 metara južno od centra drevnog grada koji je pod zaštitom UNESCO-a. Prve informacije o konstrukciji dobijene su na osnovu satelitskih snimaka, a preciznije uz pomoć dronova.
Petra - što znači stijena - je napušteni grad na karavanskom putu, odnosno Putu tamjana, u području južnog Jordana.
Novootkrivena konstrukcija, dimenzija 56 sa 49 metara, vjerovatno je imala neku važnu funkciju javnog okupljališta, a po veličini je na drugom mjestu u Petri, odmah nakon takozvanog samostana, koji je zapravo grobnica. Na velikoj platformi nalazila se manja, koja je izvorno bila popločena kamenim pločama. Na istočnoj strani manje platforme nalazi se niz stubova koji su svojevremeno ukrašavali monumentalno stepenište. Ondje se takođe nalazi i malena građevina dimenzija 8,5 sa 8,5 metara koja je gledala na stepenište.
Iskopavanja još nijesu obavljena, međutim, na osnovu ostataka grnčarije iz sredine II vijeka prije nove ere može se zaključiti da potiče iz vremena ranih programa gradnje u tom području.
U davno vrijeme, Petra je bila glavni grad arapskog naroda Nabatejaca. Pretpostavlja se da je nastala u V vijeku prije nove ere, a napuštena krajem vizantijskog razdoblja, u sedmom vijeku. Arheološki park prostire se na oko 264 kvadratna kilometra, a centar grada na oko šest kvadratnih kilometara. Jedna je od najvećih znamenitosti Bliskog Istoka i najveća turistička atrakcija Jordana. Svake godine posjete je na stotine hiljada ljudi iz cijelog svijeta. Poznata je po helenističkim građevinama uklesanim u stijene i po vodovodnom sistemu koje je Zapad otkrio tek 1812. godine. Godine 1985. upisana je na popis svjetske baštine UNESCO-a, a 2007. našla se na listi novih sedam svjetskih čuda.
Osim povoljnog geografskog položaja, imala je odlične bezbjednosne uslove, te dobro snabdijevanje vodom. Do nje se može doći samo uskom brdskom stazom sa sjeverozapada ili stjenovitim klancem s istoka, koji je dug oko 1,5 km. Stijene kroz koje prolazi put, koji je na najužem mjestu širok samo dva metra, dosižu visine od oko 200 m. Voda se u grad akveduktom - žlijebom uklesanim duž stijena klanca pokrivenim kamenim pločama - dopremala iz obližnjeg brdskog potoka.
Povoljne geografske i strateške karakteristike omogućile su da Petra postane važna trgovačka raskrsnica u koje su karavani s juga Arabije donosili uglavnom skupocjene robe - slonovaču iz Afrike, tamjan s juga Arabije, začine i svilu iz Indije i bisere iz Crvenog mora. Nabatejci su odlično zarađivali od carina i posredovanja u trgovini.
Izvor: Tportal.hr/Nenad Jarić Dauenhauer