
Kako "Blic" saznaje, danas je na sjednici na kojoj se okupilo petnaestak vladika koje su uspjele da za kratko vrijeme doputuju u Beograd, odlučeno da SPC učestvuje na Saboru svih pravoslavnih Crkava. Time je ujedno i potvrđena odluka donijeta na majskom Saboru SPC u Beogradu, a koju je bački pokušao da promijeni.
Većina vladika ovaj "angažman" episkopa bačkog ocjenjuje kao pokušaj puča u crkvi. Patrijarh je vladike pozvao juče u podne kako bi se razriješio problem i donijela odluka.
Kako saznaje Blic, patrijarhu je prije nekoliko dana arhiepiskop ohridski Jovan uputio pismo koje je potpisalo dvadsetak vladika. U tom pismu se ne imenuje vladika bački kao odgovoran za rušenje ugleda SPC i nastalu pometnju na međunarodnom nivou, ali se između ostalog kaže da je "jedan čovjek bacio pod noge i Sabor, sabornost i patrijarha".
Odlukom da SPC, koja ima ugled u pravoslavnom svijetu, učestvuje na Saboru svih pravoslavnih crkava na Kritu ujedno je i spriječen još jedan u nizu pokušaja Ruske crkve da koristi Srpsku crkvu kao marionetu za potkusurivanje u pravoslavnom svijetu.
Sveti i veliki Sabor pravoslavne Crkve održaće se od 17 do 26 juna na Kritu. Suština okupljanja pravoslavnih patrijarha i episkopa ima za cilj da pravoslavni svijet nastupa jedinstveno u stavovima, a ne da svaka pomijesna pravoslavna crkva donosi odluke o bitnim pitanjima.
Ruska crkva međutim, želi da sačuva primat u pravoslavnom svijetu i nemoskovskoj patrijaršiji ne odgovara da se o svemu odlučuje zajedno - Sabornošću. Takođe, ruska crkva je miniranjem svepravoslavnog Sabora prvo otkazivanjem učešća bugarske crkve, a potom i umalo Srpske crkve pokušala da uruši ugled carigradskog patrijarha Vartolomeja.
SPC: Nije ni prijetnja, ni ucjena
SPC se poslije današnjeg sastanka oglasila saopštenjem u kome naglašava da "imajući svijest o veličini i značaju Sabora na Kritu, naša Crkva želi da u duhu crkvograditeljstva doprinese da i ovaj Sveti i Veliki Sabor ispuni kriterijume i mjeru istinskih Sabora iz istorije Pravoslavne Crkve i opravda svoj naziv".
SPC takođe dodaje da zahtijeva da problemi i pitanja ne samo Srpske pravoslavne crkve nego i onih najsvetijih crkava koje su otkazale svoje učešće na Saboru, moraju biti razmatrani na ovom Saboru.
- U tom cilju, Sveti i Veliki Sabor treba da traje dok se sva pitanja ne razmotre i on ne može biti talac unaprijed sročenih i oktroisanih pravilnika. Tek sa punim konsenzusom Sabor se može smatrati Svetim i Velikim Saborom - navode u SPC.
Srpska Crkva međutim naglašava da ukoliko već prisutne crkve na Saboru odbiju da uzmu u razmatranje sva postavljena pitanja, probleme i nesuglasice, predstavnici SPC na Saboru biće, nažalost, prisiljeni da napuste zasijedanje toga Sabora i da se na taj način pridruže Crkvama koje su već odsutne.
- Ovo nije nikakva prijetnja ni ucjena nego dosljedno sprovođenje stava i odluka Svetog Arhijerejskog Sabora SPC održanog u maju mjesecu 2016. godine - zaključuju u SPC.
Blic.rs