Abiznis

Održana sjednica Nacionalnog savjeta za održivi razvoj

Danas je u Podgorici održana 30. sjednica Nacionalnog savjeta za održivi razvoj, klimatske promjene i integralno upravljanje obalnim područjem kojom je predsjedavao predsjednik Filip Vujanović.
Održana sjednica Nacionalnog savjeta za održivi razvoj
Portal AnalitikaIzvor

Na današnjoj sjednici razmotren je Prijedlog nacionalne strategije održivog razvoja do 2030. godine kao krovne i dugoročne razvojne strategije Crne Gorekoji je pripremilo Ministarstvo održivog razvoja i turizma u skladu sa zaključcima sa prethodne sjednice Nacionalnog savjeta održane u decembru mjesecu 2015. godine i uzimajući u obzir preporuke i stavove iznesene tokom javne rasprave u periodu od februara do aprila mjeseca 2016. godine. Nacionalni savjet je ocijenio da je riječ o dokumentu koji je u potpunosti usklađen sa zahtjevima Ujedinjenih nacija i koji po ocjenama relevantnih međunarodnih organizacija predstavlja jedan od do sadanajbolje pripremljenih strateških dokumenata održivog razvoja. Zato će NSOR do2030. godine biti predstavljena u julu mjesecu na zasijedanju Političkog foruma na visokom nivou u okviru Savjeta UN-a za socijalna i ekonomska pitanja.

U skladu sa ovako koncipiranom NSOR do 2030. godine ocijenjeno je neophodnim da se Nacionalni savjet za održivi razvoj, klimatske promjene i integralno upravljanje obalnim područjem transformiše u Državni savjet za održivi razvoj.

Nacionalni savjet je razmotrio Nacionalnu strategiju aproksimacije u oblasti životne sredine i predložio Vladi Crne Gore da je usvoji kako bi njena implementacija odmah otpočela. Razmotren je i podržn i predlog za uspostavljanje Koordinacionog tijela za integralno upravljanje obalnim područjem koje će funkcionisati kao stalno stručno tijelo Nacionalnog savjeta. Na taj način biće unaprijeđena realizacija prioriteta u okviru održivog razvoja obalnog područja u skladu s Akcionim planom Nacionalne strategije integralnog upravljanja obalnim područjem Crne Gore usvojene juna mjeseca 2015. godine. Konstatovan je i napredak u pripremi Prijedloga Prostornog plana posebne namjene za obalno područje Crne Gore nakon javne rasprave završene u martu mjesecu o.g.

Na današnjoj sjednici posebna pažnja poklonjena je pitanju efikasne organizacije sistema upravljanja vodama, zaštiti ovog izuzetnog prirodnog resursa Crne Gore i stvaranju uslova za sprovođenje sveobuhvatnog i kontinuiranog praćenja kvaliteta voda. Posebno je akcentovan značaj uspostavljanja zajedničke prekogranične komisije za unapređenje saradnje Crne Gore i Albanije s aspekta održivog upravljanja resursima na području rijeke Bojane i Skadarskog jezera.

Portal Analitika