EU web forum

Projekat "O.P.T.I.O.N.": Formiraće preduzeće za osobe sa invaliditetom

Studijska posjeta u okviru projekta prekogranične saradnje O.P.T.I.O.N. "Prevazilaženje predrasuda i promocija novih alata za profesionalnu integraciju osoba sa invaliditetom u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini" organizovana je u Crnoj Gori radi razmjene iskustava u oblasti socijalnog preduzetništva u periodu od 14. do 16. juna. Projekat O.P.T.I.O.N. finansijski je podržan od strane Evropske Unije, a implementiraju ga Caritas Barske nadbiskupije u saradnji sa Udruženjem paraplegičara Bar na teritoriji Crne Gore, dok su u BiH za implementaciju zaduženi Udruga roditelja djece s posebnim potrebama "Vedri Osmijeh", Caritas Biskupske konferencije BiH i Nadbijskupijski centar za pastoral mladih "Ivan Pavao II".
Projekat "O.P.T.I.O.N.": Formiraće preduzeće za osobe sa invaliditetom
Portal AnalitikaIzvor

Organizovana posjeta je bila namjenjena predstavnicima organizacija koje učestvuju u projektnoj realizaciji sa područja BiH koji su po dolasku zajedno sa partnerima iz Crne Gore posjetili i upoznali rad  "Udruženja za pomoć licima ometenim u psihofizičkom razvoju" u Nikšiću koji se bave  proizvodnjom suvenira i pružanjem frizerajskih usluga.

Drugog dana prvo je posjećen regionalni Biznis centar u Beranama, zatim socijalno preduzeće "Zlatne ruke" koje funkcioniše kao krojačka radionica, a pokrenuto je od strane Udruženje paraplegičara Bijelog Polja i Mojkovca, kao i socijalno preduzeće koje se bavi proizvodnjom suvenira a pokrenulo ga je Udruženje "Srce" iz Mojkovca. Istog dana učesnici posjete obišli su i zaštitnu radionicu za osobe sa invaliditetom "Pamark" u Podgorici.

Poslednji dan je bio rezervisan za obilaženje inicijativa u oblasti socijalnog preduzetništva u Baru i Ulcinju, tako da su učesnici imali priliku da se upoznaju sa primjerima koje u ovoj oblasti realizuje Caritas Barske nadbiskupije - radna i socijalna integracija osoba sa invaliditetima u servisima podrške za stare (vešeraj, dnevni boravak, kućne posjete i distribucija toplog obroka), zatim digitalnu štampariju, i proizvodnju suvenira i edukativnih igrački od drveta. Pored ovoga, učesnici su posjetili i zaštitnu radionicu za osobe sa invaliditetom  NVO "Adria" i imali su priliku da čuju kako funkcioniše socijalno prduzeće "Pravo na život" koje pruža vodoinstalaterske usluge u Ulcinju.

Projektom "O.P.T.I.O.N." je predviđeno formiranje dva socijalna preduzeća koja će upošljavati osobe sa invaliditetom, jedno preduzeće će biti formirano u Crnoj Gori, a drugo u BiH. U tom smislu obilaženje postojećih inicijativa u oblasti socijalnog preduzetništva je od velikog značaja jer su učesnici imali priliku da vide način na koji ova preduzeća funkcionišu, da čuju kako je tekao proces osposobljavanja osoba sa invaliditetom za određene poslove, da saznaju više o beneficijama koje se mogu koristiti, te da razgovaraju o samoj održivosti ovih preduzeća.  

Kako je cilj projekta jačanje prekograničnog partnerstva Bosne i Hercegovine i Crne Gore u cilju postizanja primjene zajedničkih strategija i pristupa za profesionalnu integraciju i socijalnu inkluziju osoba sa invaliditetom  ova posjeta, kao i posjeta koja se u januaru realizovala u Bosni i Hercegovini, su važni koraci ka ostavrenju tog cilja.

Portal Analitika