Crna hronika

U eksploziji oštećeni spomenici Luke Đurovića i Andrije Mrdaka

U eksploziji koja se danas u podne dogodila na gradskom groblju Gvozden brijeg u Baru, oštećeni su spomenici Luke Đurovića i Andrije Mrdaka, ubijenih pripadnika kriminalnog klana, a eksploziv je, prema saznanjima CdM-a, bio postavljen na porodičnoj grobnici familije Stojanović.
U eksploziji oštećeni spomenici Luke Đurovića i Andrije Mrdaka
Ana Popović
Ana PopovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Grobnica Luke Đurovića je potpuno uništena, kao i nadgrobna ploča Andrije Mrdaka, čija je grobnica nalazi pored Đurovićeve.

Međutim, tokom uviđaja utvrđeno je da je eksploziv postavljen na trećoj grobnici u kojoj je sahranjena familija Stojanović. Policija sumnja da je upravo taj spomenik bio meta ovog bombaškog napada i ispituje ko su bili članovi te familije, kako bi pokušali da utvrde motiv napada, a zatim i naručioce ili počinioce.

Srećom, u eksploziji nema povrijeđenih. Luka Đurović je važio za prvog čovjeka vođe zemunskog klana Luke Bojovića u Crnoj Gori.

Dovođen je u vezu s nestankom Slobodana Radonjića 2009. godine, čije tijelo nije nađeno, što je izazvalo i najjači sukob u srpsko-crnogorskom podzemlju posljednje decenije.

U ratu Radonjića i Bojovića ubijeni su Radonjićev kum Branislav Šaranović, pa otac Danilo, i njegov prijatelj Dženan Ramović. U ime osvete, u aprilu 2013. ubijen je brat Luke Bojovića, Nikola, a zbog ovog zločina, kao naručilac ubistva uhapšen je brat Branislava Šaranovića, Slobodan.

Ime i prezime u svijetu kriminala Luka Đurović sticao je daleko od Crne Gore, koju je napustio još sredinom posljednje decenije prošlog vijeka. U rodnom Baru, u srednjoškolskim danima, do tada je bio poznat kao akter nekoliko tuča. Životni put ga je vodio po evropskim prijestonicama - Beograda do Berlina i Stokholma, te u više gradova Italije i Španije. Reputaciju sa one strane zakona, kako tvrde upućeni, stekao je najviše kroz zajedničke operacije sa liderom “zemunskog klana” Lukom Bojovićem.

Otkako mu se ime pojavilo u operaciji „Šah-mat“ italijanske policije, koja ga je teretila za šverc kokaina, manevarski prostor u Evropi brzo mu se smanjio, nakon čega se vratio u Crnu Goru, gdje ima suprugu i sina. Kasnije je, zbog nedostatka dokaza, oslobođen optužbi za međunarodni šverc kokaina u toj akciji italijanske policije.

Iako je godinama povezivan sa brojnim sumnjivim poslovima, ali i mafijaškim likvidacijama, policija nikada Đurovića nije hapsila zbog sumnje da je učestvovao u nekom ubistvu. Poginuo je 30. septembra 2013. godine, u saobraćajnoj nesreći u Kotoru, kada je pri izlasku iz tunela Vrmac, pri velikoj brzini „poršeom“ sletio u jarak pored puta.

 

Portal Analitika