Osnovni razlozi za poboljšanje kreditnog rejtinga su uspješno sprovođenje programa fiskalne konsolidacije, očekivane stope rasta privrede u narednim godinama i očekivani budžetski deficit na nivou od tri odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) od naredne godine.
Iz Vlade Srbije je saopšteno da će to podržati silaznu putanju odnosa javnog duga prema BDP-u. Takođe, upravljanje državom je visoko ocijenjeno, kao i stepen političke stabilnosti i efikasnost Vlade.
Kada je riječ o ekonomskim pokazateljima, pozitivni fiskalni trendovi nastavljeni su u prvih nekoliko mjeseci ove godine, tako da je Fitch revidirao naniže procjenu deficita opšte države za ovu godinu, sa četiri na 3,3 odsto BDP-a.
Srbija je, u prošloj godini, zabilježila realan privredni rast od 0,7 odsto, prvenstveno zasnovan na porastu investicija i neto izvoza, a pozitivni trendovi nastavljeni su i u prvom kvartalu ove godine.
U prva tri mjeseca ove godine zabilježen je privredni rast od 3,5 odsto na međugodišnjem nivou, što je najviša stopa privrednog rasta od 2013. godine. Projekcija stope rasta privrede za ovu godinu revidirana je naviše, sa 1,7 odsto na 2,4 odsto, procena je Fitcha.
Ta rejting agencija ističe popravljanje platnobilansne pozicije Srbije kao jedan od razloga za poboljšanje kreditnog rejtinga.
Deficit tekućeg računa platnog bilansa smanjen je u prošloj godini na 4,8 odsto BDP-a, u poređenju sa 11,2 odsto BDP-a koliko je iznosio 2012. godine.
Rast izvoznih kapaciteta privrede, što je posljedica prvenstveno snažnog priliva stranih direktnih investicija, značajno je doprinio smanjenju deficita tekućeg računa.
Strane direktne investicije su u potpunosti pokrile deficit tekućeg računa platnog bilansa u prošloj godini.
Poboljšanom kreditnom rejtingu, između ostalog, doprinijelo je i zvanično otvaranje poglavlja u okviru procesa pristupanja EU. Bankarski sektor je dobro kapitalizovan.
(SEEbiz)