U Luksemburgu je danas održan sedmi sastanak Savjeta za stabilizaciju i pridruživanje između Evropske unije i Crne Gore. Sastankom je predsjedavao ministar vanjskih poslova Holandije Bert Kunders koji je predvodio delegaciju Evropske unije u ime visoke predstavnice EU za vanjske poslove i bezbjednosnu politku Federike Mogerini.
Crnogorsku delegaciju je predvodio državni sekretar za evropske integracije ambasador Aleksandar Andrija Pejović, dok je Evropsku komisiju predstavljao komesar za evropsku susjedsku politiku i pregovore o proširenju Johanes Han.
Sastanak Savjeta je bio prilika za ocjenu napretka Crne Gore u pripremama za pristupanje, kao i za razmatranje prioriteta daljeg rada u okviru Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
Savjet je pozdravio dobru dinamiku pregovaračkog procesa, koja se ogleda u 22 otvorena poglavlja, od kojih su dva privremeno zatvorena.
Takođe je prenijeto očekivanje da će se na sljedećoj Međuvladinoj konferenciji otvoriti pregovori u još dva poglavlja – 12. Bezbjednost hrane, veterinarska i fitosanitarna politika i 13. Ribarstvo.
Na sastanku je ocijenjeno da je Crna Gora nastavila s kvalitetnim ispunjavanjem političkih i ekonomskih kriterijuma za članstvo, kao i s napretkom u sprovođenju obaveza u 33 pregovaračka poglavlja. Pozdravljen je napredak u realizaciji akcionih planova za 23. i 24. poglavlje, posebno u dijelu reforme zakonodavstva i izgradnje institucija i istaknuto da je u narednom periodu potrebno obezbijediti sve neophodne resurse za efikasan rad Specijalnog državnog tužilaštva i Agencije za sprečavanje korupcije, kao i dalji bilans rezultata u oblasti borbe protiv korupcije.
U pogledu slobode medija, Savjet je ohrabrio Crnu Goru da nastavi sa aktivnostima u pravcu rješavanja ranijih slučajeva nasilja protiv novinara i intenziviranja napora na stvaranju bezbjednog okruženja pogodnog za istraživačko novinarstvo.
Savjet je pozdravio usklađenost Crne Gore s odlukama Savjeta EU i deklaracijama EU u oblasti vanjske, bezbjednosne i odbrambene politike. Takođe je pohvaljena kontinuirana posvećenost regionalnoj saradnji i konstruktivna uloga u očuvanju regionalne stabilnosti.
Uspješni koraci Crne Gore u pravcu dalje evro-atlantske integracije ocijenjeni su kao doprinos ukupnoj stabilnosti regiona i priznanje za reformske napore države, naročito u oblasti vladavine prava.
U pogledu ekonomskih kriterijuma, Savjet je konstatovao da je Crna Gora tokom 2015. zabilježila ubrzan ekonomski oporavak, pozdravio podnošenje drugog Programa ekonomskih reformi Crne Gore i ohrabrio Crnu Goru da nastavi napore na unapređenju ekonomske konkurentnosti kroz dalju diverzifikaciju ekonomije, kao i putem širenja izvozne baze.
Takođe je pozdravljeno formiranje Vlade izbornog povjerenja u cilju organizovanja fer i slobodnih izbora u oktobru 2016. i ukazano na važnost pune implementacije novog izbornog zakonodavstva.