On je rekao da je referendum bila jedna od "najvećih vježbi demokratije" u istoriji Ujedinjenog Kraljevstva i da je bilo ispravno pitati javnost da odluči o tako važnom pitanju, ali je ocijenio da izlazak iz Unije neće biti lak i gladak za ekonomiju zemlje.
Kameron, koji je u parlamentu dočekan aplauzom sa klupa poslanika njegove Konzervativne partije, rekao je da je, kakva god bila matrica za buduće odnose sa EU, ključno da postoje najjače moguće ekomomske veze i nastavak bezbjednosne saradnje.
"Britanija napušta Evropsku uniju, ali ne smemo da okrenemo leđa Evropi i ostatku sveta", rekao je Kameron, koji je u petak posle objave rezultata referenduma najavio da odlazi do oktobra.
"Spremni snažni planovi za svaku eventualnost"
Iznoseći pred poslanike šta to glasanje znači i šta su sljedeći koraci, on je rekao da rezultat nije bio onaj koji je želio, ali da "ne može biti sumnje oko rezultata". Dodao je da i dalje ostaje pri svojim upozorenjima koja je dao o riziku napuštanja EU.
"Odluka mora biti prihvaćena i proces primjene te odluke mora sada na najbolji mogući način da počne", rekao je Kameron.
Britanski premijer je rekao da je Britanija spremna da se suoči sa onim što je čeka, ali da će sve ključne odluke morati da sačekaju dolazak novog premijera, mada "mnogo posla" može da počne već sad.
Ponavljajući ono što je rekao ministar finansija Džordž Ozborn jutros, Kameron je rekao da iako tržišta nisu očekivala pobjedu opcije za izlazak iz Unije, postoje spremni "snažni planovi za svaku eventualnost".
Kameron je potvrdio da će se formirati tijelo za pripremanje Bregzita u kome će biti zvaničnici i stručnjaci koji će raditi na sprovođenju rezultata referenduma. To tijelo će odgovarati vladi.
On je takođe rekao da postoji "fundamentalna odgovornost" da se ujedini zemlja i osudio je kao "sramotne" uvrede koje su upućene evropskim migrantima posle referenduma, dodavši da se neće tolerisati "zločini iz mržnje".
Kameron je takođe dao uvjeravanja građanima EU koji žive u Britaniji da za sada neće biti nikakvih promjena za njih.

Britanija bi trebalo da aktivira mehanizam za istupanje iz Evropske unije, odnosno član 50 Lisabonskog sporazuma tek kad bude imala "jasnu viziju" o tome kako izgleda njena budućnost sa Unijom, izjavio je jutros britanski ministar finansija Džordž Ozborn.
"Samo Ujedinjeno Kraljevstvo može da aktivira član 50. Po mojoj procjeni, to treba da uradimo tek kad se bude jasno znalo kakve nove sporazume želimo sa našim evropskim susjedima", rekao je Ozborn u svom prvom oglašavanju poslije Bregzita, javlja AFP.
Država koja izlazi iz EU mora i formalno o tome da obavijesti Evropski savjet prema članu 50 Lisabonskog sporazuma iz 2007. godine, a iz Brisela su poručili da žele da se to dogodi što prije.
Taj član definiše uslove dobrovoljnog izlaska iz EU, na šta ima pravo svaka država članica bez bilo kakvog posebnog opravdanja.
Uprkos želji da se to dogodi što prije, lideri EU shvataju zašto Kameron, koji je izjavio da će podnijeti ostavku i ostaviti aktiviranje člana 50 svom nasljedniku, ne može da pokrene već u utorak proces koji traje dvije godine, navodi Rojters.
Džonson: Novi, bolji odnosi s EU na bazi slobodne trgovine
Lider kampanje za izlazak Britanije iz Evropske unije Boris Džonson izjavio je da će Ujedinjeno Kraljevstvo nastaviti sa "intenziviranjem saradnje" sa EU i da će zemlja i dalje imati pristup jedinstvenom tržištu Unije.
"I dalje će biti slobodne trgovine, pristupa jedinstvenom tržištu", naveo je u tekstu za Telegraf Džonson.
Prema njegovim riječima, Britanija sada može da ima nove i bolje odnose sa EU bazirane na slobodnoj trgovini.
Džonson, koga mnogi vide i kao budućeg premijera Britanije, istakao je da za Britaniju "nema žurbe" što se tiče izdvajanja iz EU.
"Ekonomija je u dobrim rukama", poručio je Džonson, navodeći da je guverner Engleske banke Mark Karni odradio odličan posao.
"Pošto je referendum okončan, sada će on moći da nastavi sa poslom, a da ne bude na političkoj liniji vatre", naveo je Džonson, bivši gradonačelnik Londona.
Džonson je odbacio pozive škotske premijerke Nikole Stardžon za novim referendumom o nezavisnosti, naglasivši da "nije uočio istinsku želju" za tako nečim, javlja BBC.
U četvrtak se u Britaniji na referendumu 52 odsto građana izjasnilo za izlazak iz EU.